| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Przedsiębiorcy prowadzący inwestycje w zakresie gospodarowania odpadami w wyniku, których powstają produkty energetyczne niejednokrotnie stają przed dylematem czy obrót tymi produktami lub ich wykorzystanie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

W sytuacji, gdy produktem powstającym z procesu fermentacji osadów ściekowych jest biogaz można mieć wątpliwości czy zastosować zwolnienie z podatku akcyzowego. Jeszcze więcej wątpliwości powstaje przy określeniu obowiązku podatkowego od wytwarzanej energii elektrycznej, która jest wykorzystywana na potrzeby własne podatnika np. gdy powstająca w dalszym procesie energia elektryczna i cieplna wytwarzana z biogazu wykorzystywana jest w całości dla zaspokojenia potrzeb energetycznych i cieplnych zakładu oraz na potrzeby technologiczne i bytowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  • nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  • sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
  • import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  • zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Polecamy: Problem z odliczeniem VAT z faktury za media - porada

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy energia elektryczna zużywana na potrzeby własne będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podatku akcyzowego określonego w treści § 9 rozporządzenia.

Biogaz (kod 2711 29 00) jest zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, wyrobem energetycznym, który korzysta do dnia 31 października 2013 r. z zerowej stawki akcyzy na podstawie art. 164 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Spełniony jest więc również warunek nr 3, zgodnie z którym, do produkcji energii elektrycznej należy wykorzystać wyroby energetyczne od których została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Z powyższego wynika, iż zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne – tj. dla zaspokojenia potrzeb energetycznych i cieplnych zakładu oraz na potrzeby technologiczne i bytowe jest czynnością opodatkowaną akcyzą, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lub pkt 4 ustawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »