| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > PIT-8C a bony zakupowe - porada

PIT-8C a bony zakupowe - porada

Czy spółdzielnia będzie zobowiązana do wystawiania PIT-8C w przypadku nadwyżki spółdzielni przeznaczanej na dywidendę dla członków spółdzielni wystawianą w postaci bonów zakupowych do sklepów spółdzielni?

Spółdzielnia nie będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT – 8C.

Nadwyżka bilansowa osiągnięta przez spółdzielnię podlega podziałowi zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia i statutem spółdzielni.

W sytuacji gdy podstawą wypłat z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej jest posiadanie udziałów w spółdzielni, to naszym zdaniem należy je zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) pod warunkiem, że zostaną wypłacone zgodnie z uchwałą i statutem spółdzielni. W związku z tym spółdzielnia nie będzie miała obowiązku sporządzić informacji PIT – 8C gdyż informację tę sporządza się tylko w przypadku zakwalifikowania określonej wypłaty jako przychód z innych źródeł.

Przepisy nie określają w jakiej formie (pieniężnej czy rzeczowej) powinna być wypłacona nadwyżka bilansowa. Zatem, naszym zdaniem skutki podatkowe wypłaty tej nadwyżki w formie bonów będą takie same jak jej wypłata w formie pieniężnej.

Polecamy: Dla kogo jednorazowa amortyzacja?

W związku z tym spółdzielnia będzie miała obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat, wpłacić go do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrała ten podatek, oraz złożyć do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym roczną deklarację PIT – 8AR. 

Polecamy: Sankcje za nieujawnienie dochodów - porada

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »