| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > PIT-8C a bony zakupowe - porada

PIT-8C a bony zakupowe - porada

Czy spółdzielnia będzie zobowiązana do wystawiania PIT-8C w przypadku nadwyżki spółdzielni przeznaczanej na dywidendę dla członków spółdzielni wystawianą w postaci bonów zakupowych do sklepów spółdzielni?

Spółdzielnia nie będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT – 8C.

Nadwyżka bilansowa osiągnięta przez spółdzielnię podlega podziałowi zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia i statutem spółdzielni.

W sytuacji gdy podstawą wypłat z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej jest posiadanie udziałów w spółdzielni, to naszym zdaniem należy je zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) pod warunkiem, że zostaną wypłacone zgodnie z uchwałą i statutem spółdzielni. W związku z tym spółdzielnia nie będzie miała obowiązku sporządzić informacji PIT – 8C gdyż informację tę sporządza się tylko w przypadku zakwalifikowania określonej wypłaty jako przychód z innych źródeł.

Przepisy nie określają w jakiej formie (pieniężnej czy rzeczowej) powinna być wypłacona nadwyżka bilansowa. Zatem, naszym zdaniem skutki podatkowe wypłaty tej nadwyżki w formie bonów będą takie same jak jej wypłata w formie pieniężnej.

Polecamy: Dla kogo jednorazowa amortyzacja?

W związku z tym spółdzielnia będzie miała obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat, wpłacić go do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrała ten podatek, oraz złożyć do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym roczną deklarację PIT – 8AR. 

Polecamy: Sankcje za nieujawnienie dochodów - porada

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »