REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?

Krzysztof Pysz
Doradca podatkowy nr 11335
PBAP
Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?
Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z podstawowych zasad podatku akcyzowego jest zasada jednokrotności opodatkowania. W skrócie oznacza ona, iż w trakcie wielu etapów na których występuje obrót danym wyrobem akcyzowym, tylko na jednym z nich jest on opodatkowany. Czasem jednak występują sytuacje, gdy do produkcji danego wyrobu zużywany jest inny wyrób, od którego już wcześniej pobrano akcyzę.

Tutaj działanie owej zasady powinno się przejawiać w dopuszczalności odjęcia od akcyzy należnej do zapłaty na finalnym etapie, akcyzy zapłaconej uprzednio od wszelkich składników włączonych do procesu produkcji. W dodatku to prawo winno istnieć bez względu na fakt, czy stają się one częścią składową wyrobu. Z tego względu nie jest zasadne inne traktowanie zużytych do produkcji wyrobów, tylko dlatego, że jeden wchodzi w skład wyrobu akcyzowego, drugi zaś nie (np.: energia elektryczna, paliwo, wykorzystywane podczas procesu produkcji wyłącznie do napędu maszyn produkcyjnych) – jeśli obydwa były niezbędne do jego wyprodukowania.

REKLAMA

Niniejszą koncepcję w pełni realizował art. 21 ust. 8 ustawy akcyzowej przed nowelizacją. Uzasadnione wątpliwości budzi zaś ów przepis po zmianie obowiązującej od 1 września 2010 r.

Intencje Ministra

REKLAMA

Nieukrywaną intencją Ministerstwa Finansów w trakcie prac nad ustawą nowelizującą było uniemożliwienie podatnikom odliczenia podatku akcyzowego od wyrobów, które nie stały się częścią składową wyrobu akcyzowego finalnego. W tej sytuacji bez znaczenia – zdaniem projektodawcy – będzie fakt wykorzystania ich w procesie produkcji.

Celem zmiany, wyrażonym w uzasadnieniu nowelizacji, jest doprecyzowanie przepisu by uniknąć wątpliwości interpretacyjnych. Dlatego zaproponowano wprowadzenie zakazu odliczania akcyzy w stosunku do wyrobów takich jak energia elektryczna, olej opałowy, wszelkie paliwa, służących jedynie do podtrzymywania procesów produkcji, lecz nie wchodzących w skład produktu finalnego.

W uzasadnieniu można znaleźć dodatkową argumentację dla takiej zmiany: „nie zawsze jest bowiem możliwe stwierdzenie, jaka ich ilość została zużyta do wyprodukowania konkretnego wyrobu, np. w sytuacji zużywania energii elektrycznej do wytworzenia światła podczas produkcji wyrobów akcyzowych”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdybyśmy zatem stosowali wykładnię subiektywną, zwaną inaczej historyczną, czyli uwzględniającą rzeczywiste intencje ustawodawcy w chwili stanowienia prawa, niewątpliwie odliczyć akcyzy zapłaconej od tej energii i paliwa nie mielibyśmy prawa.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Wątpliwości?

REKLAMA

Zasadniczo należy jednak uznać prymat wykładni literalnej, prowspólnotowej lub celowościowej nad historyczną. Wykorzystując te metody interpretacyjne możemy dojść do nieco innych wniosków, między innymi tego, iż ustawodawcy nie udało się osiągnąć założonego celu, czyli sformułować przepisu tak, aby uniknąć wątpliwości interpretacyjnych. W mojej ocenie efekt może być wprost przeciwny.

W myśl nowego art. 21 ust. 8 ustawy akcyzowej kwota akcyzy należna od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi. Nigdzie nie zostało zapisane, iż składniki, o których tu mowa winny być częściami składowymi rzeczy (w sensie fizycznym), jaką są wyroby akcyzowe. Zaś odwołując się do językowego znaczenia tego słowa łatwo zauważyć, iż określona rzecz, wartość, itp. może nie być składnikiem innej rzeczy, ale na przykład składnikiem lub częścią jakiegoś procesu (np.: produkcyjnego). Słowo „składnik” definiowane jest bowiem w słowniku języka polskiego szeroko, jako: „część składowa jakiejś całości”, przy czym pojęciu „części składowej” nie należy nadawać znaczenia z Kodeksu cywilnego. Ową całością może być równie dobrze rzecz, co proces produkcyjny lub inna złożona wartość. Prawodawca zaś zaniechał sprecyzowania składnikiem czego winny być owe wyroby, od których służy odliczenie.

Proces produkcji i składnik procesu

Konstrukcja znowelizowanego przepisu może zatem uzasadniać twierdzenie, iż wszelkie składniki będące częścią procesu produkcyjnego dają prawo do odliczenia zapłaconej wcześniej akcyzy. Elementy składające się na proces produkcyjny wyrobu akcyzowego to między innymi te związane z nim pośrednio, tj.: energia do oświetlania pomieszczeń lub paliwo do napędu maszyn. Są to elementy niezbędne do wytworzenia finalnego wyrobu, od którego należy zapłacić akcyzę, nawet jeśli nie wchodzą ostatecznie w jego skład fizyczny.

Zasada jednokrotności opodatkowania akcyzą, reprezentowana przez przepisy wspólnotowe, stanowi kolejny wyznacznik interpretacji prawa polskiego. W tym kontekście należałoby również wyjaśniać znaczenie znowelizowanego art. 21 ust. 8 ustawy akcyzowej. Zatem, w mojej ocenie, w dalszym ciągu istnieje silna argumentacja za prawem do odliczenia akcyzy zapłaconej od wszystkich wyrobów wykorzystywanych w procesie produkcji wyrobu finalnego. Zaś kwestia (trudność) właściwego przyporządkowania ilości zużytej energii elektrycznej, czy paliw do konkretnego wyrobu – na co w uzasadnieniu powołało się Ministerstwo Finansów – jest kwestią wtórną. Nie może więc uzasadniać zniesienia prawa do obniżenia. Wychodzi więc na to, iż zmiana przepisu w żaden sposób nie uzasadnia konieczności zmiany pierwotnej jego interpretacji – choć z pewnością ta regulacja stała się mniej czytelna.

Interpretacja indywidualna

Wobec powyższego, istnieje co najmniej podstawa do tego, aby podatnicy zabiegali o korzystną dla siebie interpretację indywidualną Ministra Finansów w zakresie znowelizowanego przepisu. Do dyspozycji mają bowiem zarówno argumentację opartą o literalne brzmienie przepisów, jak również prawo wspólnotowe. Natomiast wykładnia zastosowana w uzasadnieniu projektu nie może rozstrzygać ostatecznie o prawach i obowiązkach podatników. Gdyby zaś miała decydujące znaczenie, wcześniej ustawodawca musiałby jej nadać status źródła prawa.

Polecamy: Usługi serwisowe a zmiana stawek VAT - porada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA