| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy przedsiębiorca płatnik musi wyznaczyć osobę od podatków?

Czy przedsiębiorca płatnik musi wyznaczyć osobę od podatków?

Zgodnie z treścią art. 31 ordynacji podatkowej osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. W jaki terminie należy zgłosić wyznaczone osoby odpowiedzialne za podatki i jakie są konsekwencje niewykonania takiego obowiązku?

Termin zgłoszenia osób wyznaczonych

Zgłoszenie wyznaczonych przez osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (przykładowo spółki niemające osobowości prawnej, zakłady budżetowe, jednostki budżetowe), będące płatnikami lub inkasentami, osób, do których obowiązków należeć będzie obliczanie i pobieranie podatków oraz ich terminowe wpłacanie organowi podatkowemu należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.

Kto wyznacza osobę odpowiedzialną za podatki?

Kierownik danej jednostki organizacyjnej wyznacza osobę zobowiązaną do obliczania i pobrania podatków oraz terminowego ich wpłacenia na rzecz organu podatkowego. Nie ma przeszkód prawnych aby obowiązki te spoczywały na kilku osobach. Co prawda osoby te nie muszą być pracownikami płatnika czy inkasenta, niemniej jednak należy wiedzieć, że wyznaczenie tych osób może mieć formę zwiększenia zakresu ich obowiązków pracowniczych w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę lub umownego ich zobowiązania do wykonywania tych czynności. Warto także rozważyć możliwość zawarcia takiej umowy z wyspecjalizowanym biurem rachunkowym, które będzie wykonywało te czynności. Należy jednak pamiętać, że również zmiana tych osób wymaga zgłoszenia w terminie 14 dni.

Polecamy serwis Biuro rachunkowe

Co w przypadku braku zgłoszenia?

Zgodnie z treścią art. 79 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy płatnik lub inkasent, który nie wyznacza w wymaganym terminie osoby, do której obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, lub nie zgłasza właściwemu miejscowo organowi podatkowemu wymaganych danych takiej osoby, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. W świetle powyższego przepisu karalne jest:

  • niewyznaczenie osoby odpowiedzialnej za pobór i odprowadzanie podatków od podatników,
  • niewyznaczenie osoby odpowiedzialnej w wymaganym terminie, a także
  • wyznaczenie osoby odpowiedzialnej we właściwym terminie, ale bez dokonania zgłoszenia organowi podatkowemu jej danych.

Przeczytaj także: Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?

reklama

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kierownik danej jednostki organizacyjnej wyznacza osobę zobowiązaną do obliczania i pobrania podatków oraz terminowego ich wpłacenia na rzecz organu podatkowego.
Kierownik danej jednostki organizacyjnej wyznacza osobę zobowiązaną do obliczania i pobrania podatków oraz terminowego ich wpłacenia na rzecz organu podatkowego.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »