| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy stosować stawkę 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Kiedy stosować stawkę 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Kwestia 0% stawki podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wydaje się być rozstrzygnięta. Dotychczasowe wątpliwości wyjaśniła uchwała NSA w składzie 7 sędziów. Stosowanie stawki będzie ułatwione.

11 października 2010 r. NSA w składzie siedmiu sędziów wydał korzystną dla podatników uchwałę w sprawie warunków zastosowania stawki 0 % przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (sygn. akt. I FPS 1/10), w której stwierdził, że:

"(...) w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. dla zastosowania stawki 0 % przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacja podatkowa, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Czyli np. brak dokumentów przewozowych od przewoźnika czy specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku nie pozbawia podatnika prawa do zastosowania stawki 0 %, jeżeli posiada inne dokumenty, o których mowa wyżej."

W ustnym uzasadnieniu wskazano, że z brzmienia przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. dotyczących dokumentacji przy WDT wynika, że jest to katalog podstawowy, który może być uzupełniony.

Należy zauważyć, że ograny podatkowe dotychczas przeważnie reprezentowały pogląd, że podatnik ma prawo do opodatkowania WDT stawką 0 %, gdy posiada wszystkie dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Podjęta uchwała jest zgodna z wcześniejszą linią orzeczniczą sądów administracyjnych, np. z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2008 r. (sygn. akt: III SA/Wa 155/08), jednak przeciwstawna stanowisku wyrażanym przez większość organów podatkowych.

Polecamy: serwis Mała firma

Uchwała składu siedmiu sędziów NSA podjęta w konkretnej sprawie mimo że ma charakter indywidualny, to dokonana interpretacja przepisów prawa administracyjnego jest wiążąca dla innych składów sądów administracyjnych, ponieważ sądowi administracyjnemu rozpoznającemu sprawę, zgodnie z art. 269 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nie wolno bowiem samodzielnie przyjmować wykładni prawa odmiennej od tej, która została przyjęta przez skład poszerzony Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Uchwała NSA pozwoli na uproszczenie obowiązków administracyjnych ciążących na podatnikach dokonujących WDT i ułatwi stosowanie stawki 0% w WDT szczególnie wówczas, gdy sprzedawca ma problem z zebraniem pełnej dokumentacji w zakresie transakcji WDT (np. nie posiada dokumentów transportowych od obsługujących go spedytorów.

Dla podatników, którzy w przeszłości naliczali podatek w odniesieniu do dokonywanych WDT według krajowej stawki VAT (z uwagi na określone braki dokumentacyjne), omawiana uchwała może stanowić podstawę do wystąpienia o zwrot nadpłaconego podatku VAT.

Polecamy: Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?

reklama

Eksperci:

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów a stawka VAT.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów a stawka VAT.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »