REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Źródła obowiązków z zakresu ochrony środowiska

Katarzyna Mędras
Jakie są źródła obowiązków z zakresu ochrony środowiska?
Jakie są źródła obowiązków z zakresu ochrony środowiska?

REKLAMA

REKLAMA

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej rola przepisów związanych z ochroną środowiska stale wzrasta. Normy chroniące środowisko obejmują swym zasięgiem nowe rozległe obszary zagadnień – w tym tych dotyczących prowadzenia i wykonywania działalności gospodarczej.

REKLAMA

Rosnąca ilość przepisów prawa ochrony środowiska wyznacza coraz większy zakres obowiązków dla przedsiębiorców. Proces częstych zmian prawa ochrony środowiska stał się standardem. Powstaje w ten sposób niesłychanie trudny do opanowania i stosowania gąszcz przepisów. Często są one niespójne, jak również zawierają pokaźny zasób treści technicznej obfitującej w ogromną liczbę pojęć specjalistycznych. Coraz częściej też zrozumienie tych przepisów wymaga od przedsiębiorców specjalistycznej wiedzy, np. z zakresu procesów technologicznych, chemicznych czy biologicznych zachodzących podczas korzystania ze środowiska.

REKLAMA

Jedną z podstaw praw oraz obowiązków małych i średnich przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska są przepisy ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 ze zm.)  Przepisy tego aktu prawnego dość precyzyjnie określają, kto jest podmiotem korzystającym ze środowiska. W myśl art. 3 pkt 20 Prawa ochrony środowiska podmiotem takim może być:

  • przedsiębiorca w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności  gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193 oraz z  2001 r. Nr 49, poz. 509) oraz osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w  zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i  rybactwa śródlądowego, oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej  praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
  • jednostka organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - Prawo  działalności gospodarczej ,
  • osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a), korzystającą ze środowiska  w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia,

Na każdym przedsiębiorcy spoczywa szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska. Wymagania środowiskowe, którym muszą się oni podporządkować, wynikać mogą z trzech głównych źródeł:

  1. bezpośrednio z przepisów prawa (głównie aktów prawnych rangi ustawy i rozporządzenia);
  2. z decyzji administracyjnych (m.in. wymaganych prawem pozwoleń i zezwoleń);
  3. umów cywilnoprawnych, przy czym warunkowania środowiskowe mogą wynikać również z innych, niż typowo „środowiskowych” decyzji administracyjnych , jak np. z decyzji o pozwoleniu na budowę,
  4. prawa lokalnego, jakim jest np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,  programu ochrony środowiska wraz z planem gospodarki odpadami.

Wymagania środowiskowe wynikające wprost z przepisów prawa

Wymagania środowiskowe wynikające wprost z przepisów prawa są to obowiązki, które można odczytać bezpośrednio z treści ustaw i rozporządzeń. Wśród nich najważniejsze to m.in.:

  1. obowiązek uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych: pozwoleń, zezwoleń,  uzgodnień itp.,
  2. obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska (np. w związku z wprowadzaniem  pyłów lub gazów do powietrza lub odprowadzaniem ścieków do odbiornika),
  3. obowiązek prowadzenia ewidencji rodzaju i wielkości korzystania ze środowiska (np.  ewidencja odpadów),
  4. obowiązek prowadzenia pomiarów emisji (zróżnicowany w zakresie w zależności od rodzaju  prowadzonej działalności),
  5. obowiązek opracowania dokumentów związanych z możliwością wystąpienia poważnych  awarii.

Polecamy: Kiedy firma nie poniesie opłat środowiskowych za pobór wody i wprowadzanie ścieków?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzje administracyjne, z których wynikają obowiązki środowiskowe

Przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych, pozwalających na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska lub na inne rodzaje korzystania ze środowiska. Są to pozwolenia:

  1. na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
  2. wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  3. na wytwarzanie odpadów,
  4. zintegrowane.

Pozwoleń lub zezwoleń wymagają także prowadzenie działalności w zakresie:

  1. zbierania,
  2. transportu,
  3. odzysku lub
  4. unieszkodliwiania odpadów.

Obowiązki wynikać mogą też z innych decyzji, tak więc np. z:

  1. decyzji (starosty lub wojewody) zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi,
  2. decyzji starosty nakazującej ograniczenie negatywnego oddziaływania albo zagrożenia dla środowiska,
  3. faktu złożenia informacji o zamierzonym sposobie postępowania, tak więc np. z:
    1. przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami,
    2. przedłożenia przez prowadzącego zakład o zwiększonym ryzyku lub o dużym ryzyku programu zapobiegania awariom.

Umowy cywilnoprawne związane z zagadnieniami środowiskowymi

REKLAMA

Do najczęściej spotykanych tego typu umów cywilno-prawnych należą umowy zawierane z przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi oraz z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów, ich zagospodarowywaniem, czy też unieszkodliwianiem. Przepisy narzucają elementy takich umów, np. najwyższe dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń w ściekach lub dozwolone sposoby zagospodarowania odpadów.

Jednocześnie pamiętać należy, iż odpowiedzialność za nieprzestrzeganie wymagań w zakresie ochrony środowiska istnieje niezależnie od wystąpienia skutku w postaci zanieczyszczenia środowiska.

Polecamy: Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach – część 1

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA