| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Czym jest EBTI – Europejska Wiążąca Informacja Taryfowa?

Czym jest EBTI – Europejska Wiążąca Informacja Taryfowa?

W celu osiągnięcia efektywnego zarządzania procedurą wydawania wiążącej informacji taryfowej Komisja Europejska zadecydowała o utworzeniu systemu komputerowego, w którym gromadzone byłyby wszystkie informacje związane z WIT. Europejska Wiążąca Informacja Taryfowa skraca m.in. czas odprawy celnej. Sprawdź, jakie inne korzyści daje złożenie wniosku o wydanie WIT oraz jak i gdzie można to zrobić.

EBTI jest to system europejskiej wiążącej informacji taryfowej (European Binding Tariff Information System), (obecna wersja systemu to EBTI-3). Jest on zarządzany i utrzymywany przez Komisję Europejską, dzięki niemu krajowe centra administracji celnej mogą przesyłać do DG TAXUD przyjęte wnioski o wydanie wiążącej informacji taryfowej oraz wiążących informacji taryfowych wydanych przez kraje członkowskie. EBTI-3 zawiera bazę danych wszystkich przyjętych wniosków i wszystkich wydanych wiążących informacji taryfowych we Wspólnocie.

Polska administracja celna podjęła decyzję o budowie krajowej aplikacji obsługującej cały proces obsługi WIT i komunikacji z DG TAXUD – system EBTI-PL. Aplikacja została wykonana przez Wydział Informatyki z Izby Celnej w Rzepinie. System EBTI-PL ma za zadanie od 1 maja 2004 r. wymieniać dane z Komisją Europejską, a więc przekazywać przyjęte w IC w Warszawie wnioski oraz wydane przez tę Izbę wiążące informacje taryfowe w postaci elektronicznej– bezpośrednio do bazy danych Komisji Europejskiej w Brukseli (do EBTI-3).

W celu osiągnięcia efektywnego zarządzania procedurą wydawania wiążącej informacji taryfowej Komisja zadecydowała o utworzeniu systemu komputerowego, w którym gromadzone byłyby wszystkie informacje związane z WIT. Komisja ustanowiła również procedurę przekazywania przez władze celne krajów członkowskich UE informacji w sprawie klasyfikacji taryfowej towarów, tzw. wiążącej informacji taryfowej WIT (ang. BTI).

Procedura ta ma przede wszystkim:
• zapewnić przejrzystość informacji celnej i jednolite zastosowanie taryfy celnej Unii Europejskiej,
• wyeliminować różnice w klasyfikacji taryfowej w krajach Unii Europejskiej oraz
• zapewnić równość i jednolitość stosowania prawa wobec podmiotów gospodarczych, dla których decyzje podejmowane są przez władze celne różnych krajów członkowskich.

Polecamy: Czym jest oznakowanie CE?

Głównym zadaniem systemu EBTI-3 jest wspólnotowe zarządzanie wiążącą informacją taryfową WIT za pomocą interfejsu elektronicznego pomiędzy Komisją a krajami członkowskimi. Baza danych EBTI-3 umożliwia interaktywny dostęp do wszystkich wiążących informacji taryfowych ze wszystkich krajów członkowskich, w języku danego kraju członkowskiego, również dla podmiotów gospodarczych.

Wiążąca informacja taryfowa wydawana jest wyłącznie na wniosek strony złożony na piśmie i adresowany do właściwego organu celnego. W Polsce decyzje WIT wydawane są centralnie przez Dyrektora Izby Celnej w Warszawie, a wnioski należy składać w Wydziale Wiążących Informacji WIT i WIP Izby Celnej w Warszawie.

Jakie korzyści daje złożenie wniosku o wydanie WIT?
• WIT to jedyna oficjalna, wiążąca i bezpłatna informacja o klasyfikacji taryfowej towarów, która zapewnia jednolite i poprawne stosowanie nomenklatury towarowej (na potrzeby celne i statystyczne) na terenie UE;
• WIT ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem w zakresie kalkulacji przewidywanych zysków, ponieważ gwarantuje właściwe naliczanie należności celnych;
• WIT jest pomocna przy ustalaniu refundacji wywozowych i wszelkich innych kwot ustanowionych dla wywozu lub przywozu w ramach wspólnej polityki rolnej;
• WIT skraca czas odprawy celnej.

Polecamy: Unijne fundusze na promocję firmy za granicą 

Artykuł jest fragmentem publikacji autorstwa Heleny Cieśluk „Pozyskiwanie informacji dla prowadzenia handlu międzynarodowego” wydanej przez PARP.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK