REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prowadzić działalność na własny rachunek w Norwegii

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Oslo
Jak prowadzić działalność na własny rachunek w Norwegii
Jak prowadzić działalność na własny rachunek w Norwegii

REKLAMA

REKLAMA

Norwegia cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców i osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak założyć własną, jednoosobową firmę?

Osoba indywidualna może założyć działalność na własny rachunek - selvstendig næringsdrivende firma. Nazwa jednoosobowego przedsiębiorstwa powinna zawierać nazwisko właściciela. Właściciel firmy odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania swojego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Aby zalożyć ‘selvstendig næringsdrivende firma’ należy być pełnoletnim oraz nie można korzystać z formuły upadłości konsumenckiej (bankruptcy quarantine). Nie trzeba być rezydentem Norwegii. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie przez firmę norweskiego adresu. 

Selvstendig næringsdrivende firma ma obowiązek rejestracji w centralnym rejestrze przedsiębiorstw Brønnøysund w przypadku gdy zatrudnia więcej niż 5 pracowników na głównych stanowiskach (tzn. pracujących ponad 20 godz. tygodniowo) lub prowadzi handel towarami kupowanymi w celu dalszej ich sprzedaży. Przedsiębiorstwo, które nie ma obowiązku rejestrowania się w rejestrze przedsiębiorstw, ma prawo do rejestracji w nim na własny wniosek, po uiszczeniu opłaty.

Wielu przedsiębiorców, mimo braku obowiązku, decyduje się na zarejestrowanie firmy. Głównym powodem skłaniającym do zarejestrowania jest fakt, iż wielu dostawców i potencjalnych partnerów wymaga przedstawienia numeru organizacji (z Centralnego Rejestru Przedsiębiorstw Brønnøysund) w celu sprawdzenia czy przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje.

Wielu inwestorów rozpoczyna działalność jako przedsiębiorstwo jednoosobowe, jednak wraz z rozwojem firmy decydują się na zmianę formy prawnej na AS (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Przekształcenie spółki selvstendig næringsdrivende firma (działalność na własny rachunek) na AS jest procesem stosunkowo łatwym. Procesem o wiele bardziej skomplikowanym jest zmiana formy prawnej z AS na selvstendig næringsdrivende firma, 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak rozliczyć VAT świadcząc usługi w Norwegii

REKLAMA

Nie istnieją żadne restrykcje ograniczające możliwości wykonywania pracy zarobkowej połączonej z jednoczesnym prowadzeniem selvstendig næringsdrivende firma (działalności na własny rachunek). Jednak obowiązkowe jest poinformowanie Lokalnego Biura Podatkowego, w sytuacji gdy na dochód składają się wpływy z pracy, (wynagrodzenie) oraz dochody z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że selvstendig næringsdrivende firma nie jest objęta bonifikatami wynikającymi z bycia zatrudnionym. Np. w przypadku choroby lub urlopu chorobowego nie jest się objętym świadczeniami socjalnymi od pierwszego dnia nieobecności.

W tej formie działalności nie jest wymagane ubezpieczenie zdrowotne, jednakże każdorazowo podczas rozpoczynania własnej działalności należy sprawdzić wymogi ubezpieczenia  w odpowiednim urzędzie. Należy zauważyć, że służba zdrowia w Norwegii jest płatna.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii

 Przedsiębiorstwo ma obowiązek posiadania audytora, gdy przychód operacyjny z działalności na terenie Norwegii przekracza 5 mln NOK. Selvstendig næringsdrivende firma – działalność na własny rachunek – oraz spółki z nieograniczoną odpowiedzialnością, które nie zatrudniają więcej niż 5 pracowników nie mają obowiązku wyznaczania audytora w sytuacji, gdy ich roczny obrót nie przekracza 5 mln koron. Spółki AS ASA mają obowiązek przeprowadzenia audytu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA