| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Kiedy trzeba zapłacić jednolity podatek socjalny w Rosji

Kiedy trzeba zapłacić jednolity podatek socjalny w Rosji

Jeżeli podjąłeś decyzję o prowadzeniu działalności w Rosji jako przedsiębiorstwo zagraniczne to nie możesz zapomnieć o podatku socjalnym. Co to za podatek i kiedy należy go zapłacić?

Jeżeli przedsiębiorstwo zagraniczne prowadzi działalność na terytorium Federacji Rosyjskiej, to podlega ono przepisom prawa rosyjskiego, m.in. prawa podatkowego i prawa pracy. Dlatego przedsiębiorstwo nalicza podatek socjalny od wypłat zarówno rosyjskich, jak zagranicznych osób fizycznych dokonywanych na podstawie umów o pracę, cywilno-prawny i innych (art. 236 i 238 Kodeksu podatkowego FR). Przy czym nie ma różnicy, gdzie naliczone zostały te wypłaty — w Federacji Rosyjskiej czy za granicą.

Maksymalna stawka podatku socjalnego wynosi 26% (art. 241 Kodeksu podatkowego FR). Kwota podatku socjalnego naliczana jest i opłaca na rzecz budżetu federalnego i każdego z funduszy (do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych FR — FSS FR, Federalnego Funduszu Obowiązkowych Ubezpieczeń Medycznych FR — FFOMS FR, Terytorialnego Funduszu Obowiązkowych Ubezpieczeń Medycznych FR — TFPMS FR).

Kwotę podatku podlegającą wpłacie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych FR ubezpieczający pomniejsza o kwoty poniesionych przez niego kosztów na cele państwowego ubezpieczenia społecznego, przewidzianych przepisami prawa Federacji Rosyjskiej, np. na wypłatę chorobowego, wypłatę zasiłków, itp.).

Wszystkie przedsiębiorstwa wypłacające wynagrodzenia innym osobom zobowiązane są co miesiąc wpłacać zaliczki na podatek socjalny od wynagrodzeń pracowników. Zaliczki należy przekazywać w terminie do 15 dnia
miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym. Do 15 kwietnia następnego roku należy ustalić i naliczyć całkowitą kwotę podatku socjalnego i dopłacić różnicę do budżetu, jeżeli kwota podatku za rok przewyższy kwotę wpłaconych wcześniej zaliczek.

Polecamy: Kto jest podatnikiem CIT w Rosji

Wszystkie przedsiębiorstwa wypłacające pracownikom wynagrodzenia zobowiązane są złożyć w urzędzie skarbowym:
- rozliczenie zaliczek na podatek socjalny;
- deklarację w sprawie podatku socjalnego.

Rozliczenia zaliczek składane są w urzędzie skarbowym za kwartał, półrocze, dziewięć miesięcy wg wzoru zatwierdzonego Poleceniem Ministra Finansów Rosji z 17.03.05 r. nr 40n. Rozliczenie za poprzedni kwartał składa się w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale sprawozdawczym.

Deklarację podatkową na podatek socjalny składa się w urzędzie skarbowym w terminie do 30 marca bieżącego roku za rok poprzedni. Poza tym firmy wypłacające wynagrodzenia swoim pracownikom składają:
- w oddziale terytorialnym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Federacji Rosyjskiej zestawienie rozliczeniowe środków przekazanych do tego funduszu;
- w oddziale terytorialnym Funduszu Emerytalnego Rosji indywidualne informacje o stażu pracy, wynagrodzeniu, dochodzie i naliczonych składkach ubezpieczeniowych.

Zestawienie rozliczeniowe środków przekazanych do Fundusz Ubezpieczeń Społecznych FR (wzór nr 4-FSS RF) składa się za każdy kwartał. Wzór zestawienia został określony Postanowieniem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych FR z 22.12.04 r. nr 111 (w redakcji z 31.03.06 r.). Zestawienie za poprzedni kwartał należy składać w terminie do 15 dnia pierwszego miesiąca następnego kwartału. Indywidualne informacje o stażu pracy, wynagrodzeniu, dochodzie i naliczonych składkach ubezpieczeniowych ubezpieczonego należy składać raz w roku w terminie do 1 marca.

Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy trzeba zapłacić jednolity podatek socjalny w Rosji
Kiedy trzeba zapłacić jednolity podatek socjalny w Rosji

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK