REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Start-up
Start-up
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W każdym polskim mieście rozwija się prywatna przedsiębiorczość w formie start-up. Firmy te mają stać się innowatorami na polskim rynku. Poprzez nowe formy prezentacji, sprzedaży, logistyki oraz współpracy rynkowej start-up powinien stać się nowym, innowacyjnym sektorem MSP. Dla realizacji tego projektu w ostatnich latach wprowadzano dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz wsparcie szkół wyższych i instytucji, instytutów.

Konkurencja od początku była znaczna. Do fazy realizacji projektu przechodziło jednak   niewiele projektów. Faza przygotowań projektu trwała długo – od pół roku do roku. Wymagania były znaczne, kontrola projektów wysoka a organizacja projektu i przedsięwzięcia długa i trudna.

REKLAMA

REKLAMA

Start-up były otoczone opieką w fazie inkubacji (przed wejściem na rynek i przy wprowadzaniu produktu czy usługi) organizowanej przez szkoły wyższe lub wybrane firmy czy instytuty. Na szeroką skalę prowadzono szkolenia z zakresu zarządzania, sprzedaży i marketingu dla nowych firm i osób kierujących firmą. Trudnością było jednak pozyskanie pieniędzy na nową firmę.

Sposobem na  finansowanie nowych firm MSP były udziały zewnętrzne tzw. Anioły Biznesu, kredyty oraz dodatki, dofinansowania. Udział zewnętrznego inwestora tj.  Anioł Biznesu wymagało wysokiej jakości projektu i przygotowań. Selekcja była znaczna, obciążenia współpracą z inwestorem wysoka dla wielu firm. Inwestor zewnętrzny najczęściej przejmował część zysków lub uzyskiwał udział w firmie na lata. 

Zobacz: Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

REKLAMA

Kredytowanie było szeroko dostępne, wsparte gwarancją rządu i preferencyjnymi warunkami kredytowania. Jednak obciążenie tego typu przekłada się na wiele kolejnych lat. Trudność oceny nowych inwestycji i nowych przedsięwzięć była ograniczeniem dla rozwoju i rozbudowy MSP. Koszty kredytu przy nieudanej inwestycji zniechęciły wiele osób i firm. Trudności gospodarcze w Europie i Polsce oraz złe prognozy zahamowały rozwój nowego sektora MSP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowania i dodatki z UE wymagały znacznego wkładu własnego, były praktycznym rozwiązaniem dla istniejących firm na rynku, firm o wystarczających dochodach i perspektywach rozwoju i zysku. Nowe firmy są trudne w ocenie i prognozie zysku co znacznie ograniczyło dostęp do kapitału. Wymagania stawiane nowym inwestycjom były wysokie, wykonanie projektu zgodnie z wytycznymi trudne. Planowanie i organizacja nowej firmy jest dużym wyzwaniem, stopień realizacji planu był podstawowym kryterium oceny przez instytucje dofinansowujące. Zagrożenie dla nowych firm w formie zwrotu dofinansowania było wysokie.

W Polsce na szeroką skale są prowadzone firmy na zasadzie partnerskiej i leasingu czy przedstawicielstwa. Wymagany jest wkład własny, doświadczenie i wykształcenie kierunkowe. Ważne jest dostosowanie do wymagań firmy w zakresie marketingu, logistyki, zarządzania oraz polityki rozwoju. Firma wspiera nowych współpracowników poprzez szkolenia, dostęp do zasobów firmy i wiedzy. Nowa jednostka jest wprowadzana na rynek z poparciem firmy macierzystej. Najczęściej nowy przedstawiciel musi zarządzać odpowiednim lokalem, środkami na aranżacje miejsca zgodną z wymogami firmy oraz środkami na działanie i wypłaty dla pracowników. Na początku koszty działalności są znaczne, ponosi je wyłącznie nowy przedstawiciel.

Zobacz : Gwarancje de minimis są niewystarczające

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA