| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

Wyliczanie i systematyczna (najlepiej w odstępach miesięcznych) obserwacja wskaźnika zdolności do regulowania zobowiązań (Nz), umożliwia obserwację czy zadłużenie się nie pogłębia.

Pozwala on, bowiem, maksymalnie wykorzystać tę część środków obrotowych, jakie firma ma do swojej dyspozycji z tytułu „kredytu kupieckiego” udzielonego jej przez dostawców. Problematyce wykorzystania kredytu kupieckiego poświęcony będzie oddzielny artykuł w tym dziale.

Polecamy: Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy

Jeżeli natomiast, przeciętne terminy płatności dostawcom wynoszą np. 28-30 dni, to takie opóźnienia w zapłacie, mogą przyczyniać się do strat z tytułu konieczności płacenia odsetek za zwłokę w regulowaniu zobowiązań; nierytmiczności dostaw oraz związanych z tym braków asortymentowych. 

Tak więc, w tym przypadku, ocena kondycji przedsiębiorstwa przez pryzmat tego wskaźnika, ma charakter względny i zależy od innych uwarunkowań w jakich funkcjonuje.

Wskaźnik zdolności do regulowania należności

Zadaniem wskaźnika zdolności do regulowania należności (N), jest dostarczenie informacji, w jakim czasie, przeciętnie, regulowane są należności przez klientów firmy. Innymi słowy ile dni (średnio) upływa między wydaniem towaru a spływem gotówki. Ile dni kredytujemy swoich klientów.

Jest rzeczą zrozumiałą, że w naszym interesie jest skracanie tego okresu (wszak kredyt kosztuje) w taki sposób, aby regulowanie należności odbywało się w terminach i na zasadach określonych w zawartej umowie sprzedaży. Czym mniejsza jest zyskowność prowadzonego handlu (np. wysokie koszty działalności, niska marża netto itp.) tym większe znaczenie ma szybkość obiegu pieniądza. Wzrasta, tym samym, znaczenie obserwowania tego parametru.

W standardach ekonomicznych zakłada się, że wskaźnik zdolności do regulowania należności (N) powinien przyjmować wartości od 7,0 do 10,0. Inaczej mówiąc, zadłużenie klientów na dany dzień nie powinno być wyższe niż 1/7 do 1/10 jej rocznych obrotów. Szczególnie mocno należy wystrzegać się sytuacji, kiedy wskaźnik (N) przyjmuje wartość mniejszą niż 7,0.

Wyliczeń wskaźnika zdolności firmy do regulowania należności dokonujemy według następującego wzoru:

gdzie:

N - wskaźnik zdolności do regulowania należności;
o - obrót na koniec miesiąca, uzyskany od początku roku;
n - san należności na dzień ….
m - jak we wzorze nr 1.

Podstawiając dane z przykładu, ustalamy wartość tego wskaźnika: 

Możemy się przekonać, że firma nie kredytuje w sposób nadmierny swoich klientów. Nie grozi jej, w najbliższym czasie, utrata płynności finansowej z tej przyczyny. Jeśli wskaźnik obserwowany jest periodycznie, a wyniki utrzymują się na podobnym poziomie lub mają korzystny trend, pewność wnioskowania znacznie wzrasta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK