| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

W ramach systemu INTRASTAT w Polsce rejestrowany jest przywóz i wywóz towarów, czyli obrót towarowy między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Innymi słowy rejestrowane są towary, które są wprowadzane na terytorium statystyczne Polski z terytorium statystycznego innego państwa członkowskiego (przywóz), lub wyprowadzane są z polskiego terytorium statystycznego na terytorium statystyczne innego państwa członkowskiego (wywóz).

Rejestracji w systemie INTRASTAT podlegają, tzw. towary wspólnotowe. Towary wspólnotowe zgodnie z definicją zawartą w art. 2 lit. d rozporządzenia nr 638/2004 z dnia 31.03.2004 to:
a) towary uzyskane w całości na obszarze celnym Wspólnoty, bez udziału towarów z krajów trzecich lub terytoriów zewnętrznych, które nie wchodzą w skład obszaru celnego Wspólnoty;
b) towary z krajów trzecich lub terytoriów zewnętrznych, które nie wchodzą w skład obszaru celnego Wspólnoty, które zostały dopuszczone do swobodnego obrotu w Państwie Członkowskim
c) towary uzyskane na obszarze celnym Wspólnoty, albo z towarów których mowa tylko w punkcie b) albo towarów, towarów których mowa w punkcie a) i b).

Zobacz: Firma w kryzysie: Formuła Wilcoxa-Gamblera, a zagrożenie bankructwem firmy

Wszystkie pozostałe towary uważa się za towary niewspólnotowe.

Towary, które należy zgłaszać do systemu INTRASTAT, nie muszą być przedmiotem transakcji handlowych pociągających za sobą płatności. Jednym słowem z punktu widzenia statystyki handlu zagranicznego, w tym systemu INTRASTAT, ważne jest przemieszczenie towarów przez granicę niezależnie od form płatności, które zakłada
transakcja handlowa.

Obroty i towary wyłączone z systemu INTRASTAT

Z systemu INTRASTAT wyłączony jest obrót usługami, z wyjątkiem transakcji uszlachetniania. Zgłoszeniu nie podlegają także towary w tranzycie, o ile w drodze do kraju przeznaczenia nie mają miejsca zatrzymania i operacje niezwiązane bezpośrednio z transportem towaru. 

Polskie przedsiębiorstwo sprzedaje towar francuskiemu przedsiębiorstwu. Towar ten dostarczany jest z Polski do Francji przez terytorium Niemiec. Jeżeli nie wystąpi przerwa w transporcie na terenie Niemiec i nie nastąpi np. przeładunek towaru, przepakowanie lub podobna operacja nie mająca bezpośredniego związku z transportem lub zmieniająca status prawny towaru, to deklaracja INTRASTAT jest wystawiana tylko we Francji (przywóz) i Polsce (wywóz).

Jeżeli nastąpi przerwa w transporcie i wykonane zostaną określone czynności, wówczas do statystyki jest zgłaszany: we Francji przywóz z Niemiec, w Niemczech wywóz do Francji oraz w Niemczech przywóz z Polski, a w Polsce wywóz do Niemiec.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK