| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012/2013: będzie wykreślenie wpisu zmarłego przedsiębiorcy bez decyzji ministra

CEIDG 2012/2013: będzie wykreślenie wpisu zmarłego przedsiębiorcy bez decyzji ministra

Wpis zmarłego przedsiębiorcy będzie wykreślony z CEIDG bez decyzji wydanej przez ministra gospodarki. Resort gospodarki przygotowuje zmiany do zasad funkcjonowania CEIDG.

Na etapie uzgodnień w Rządowym Centrum Legislacji znalazł się projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przygotowywane nowe przepisy mają uprościć  funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to centralny rejestr przedsiębiorców, który od 1 lipca 2011 roku zastąpił Ewidencję Działalności Gospodarczej. Jednym z głównych powodów wprowadzenia nowej ewidencji było umożliwienie obywatelom zakładania firmy za pośrednictwem internetu. Oficjalnie 1 stycznia 2012 roku zakończyło się przenoszenie przez gminy dotychczasowych wpisów przedsiębiorców z EDG do CEIDG. Wniosek EDG-1 został zastąpiony formularzem CEIDG-1, który przyszli (lub obecni) przedsiębiorcy mogą wypełnić on-line.

Wykreślenie wpisu

Dotychczas obowiązujące przepisy nie pozwalają na usunięcie danych zawartych w CEIDG (poza ustawowo przewidzianymi wyjątkami), a wykreślenie wpisu nie oznacza usunięcia danych z ewidencji.

Wykreślenie wpisu następuje obecnie z urzędu, na podstawie decyzji ministra gospodarki. Dzieje się tak, w przypadku:

  • gdy prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę;
  • wpisania do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą;
  • stwierdzenia trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej;
  • niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • utraty przez przedsiębiorcę cudzoziemca uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej;
  • gdy został dokonany z naruszeniem prawa.

O zaistnieniu wymienionych zdarzeń ministra informują organy administracji za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej CEIDG, niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od otrzymania informacji.

Wykreślenie wpisu zmarłego przedsiębiorcy

Przygotowywana nowelizacja ma wprowadzić zmiany do zasad dokonywania wykreślenia wpisu z CEIDG w przypadku, gdy miałoby ono nastąpić z powodu śmierci przedsiębiorcy. Wszystko dlatego, że dotychczasowy tryb zakładający wydanie decyzji administracyjnej przez ministra gospodarki nie uwzględnia tego, że takie wykreślenie jest rezultatem czynników nieodwracalnych i sprowadza się do stwierdzenia faktu, który wywołał nieodwracalne skutki.

Zmiany miałyby polegać na modyfikacji reguł usuwania wpisów w wypadku stwierdzenia zgonu przedsiębiorcy - decyzję administracyjną zastąpi czynność materialno-techniczna, czyli wykreślenie dokonane przez pracownika urzędu.

Projekt nie przewiduje zmiany trybu wykreślenia w innych przypadkach niż śmierć przedsiębiorcy.

Polecamy: Jak wypełnić formularz CEIDG-1?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »