| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

Jakie nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej?

W Sejmie uchwalił nowelizację ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą między innymi zasad zawieszania działalności gospodarczej. System zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej czeka mała rewolucja.

Zgodnie z obecnym uregulowaniem zawartym w art. 14a ust. 1 usdg przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat.

Przedsiębiorcy korzystają z instytucji zawieszenia, aby nie borykać się z problemami związanymi z zamykaniem działalności i jej ponownym otwieraniem. Warto także wiedzieć, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ponosi kosztów takich jak zaliczki na podatek dochodowy czy składki ubezpieczeniowe.

Jednakże aktualne unormowanie dotyczące zawieszania działalności gospodarczej nie sprzyja przedsiębiorcom z dwóch powodów:

  • po pierwsze, zawieszeniem można objąć jedynie ogół prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, nawet jeśli prowadzi on ich kilka i to w różnych formach,
  • po drugie, dopuszczalne ramy czasowe zawieszenia określone są dość sztywno i nie jest możliwe zawieszanie działalności na określoną liczbę dni.

Nowelizacja usdg w zakresie obejmującym zawieszenie działalności gospodarczej dotyczy właśnie dwóch powyższych kwestii.

Jedna spośród kilku

Obecnie niezgodne z prawem jest zawieszenie jednej spośród kilku działalności gospodarczych przy dalszym prowadzeniu pozostałych. Przedsiębiorca prowadzący kilka działalności gospodarczych w tej samej lub w różnych formach ma do wyboru albo zawieszenie wszystkich swoich działalności albo likwidację tej, którą chce zawiesić.

Np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i będący jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej nie może zawiesić swojej własnej działalności i pozostać jednocześnie wspólnikiem w spółce.

Ustawa nowelizująca wprowadza przepis mówiący, że przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. To samo dotyczy przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w jednej lub kilku spółkach cywilnych.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?

Ramy czasowe

Co do ram czasowych zawieszenia, przepisy usdg w obecnym kształcie (art. 14 ust. 6) stanowią, iż okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Po wejściu w życie nowelizacji przedsiębiorca będzie miał możliwość wskazania we wniosku o wpis informacji o wznowieniu dnia wznowienia działalności. Będzie to mógł być oczywiście dzień późniejszy niż ten, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Sam okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł określić z dużą dokładnością (nawet co do dni). Minimalnym okresem zawieszenia będzie 30 dni (przy czym będzie można zawiesić działalność na okres miesiąca lutego, czyli 28 lub 29 dni), maksymalnym - dwa lata. Okres zawieszenia przedsiębiorca będzie mógł oznaczyć w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

Nowelizacja wprowadza także pewne wyjaśnienie kwestii sposobu obliczania okresu zawieszenia. Otóż zastosowanie znajdą tu przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK