| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Nowe obowiązki właścicieli lokali z automatami do gier od 2010 roku

Nowe obowiązki właścicieli lokali z automatami do gier od 2010 roku

W chwili obecnej właściciele lokali, w których zainstalowane zostały automaty do gier o niskich wygranych (tzw. „jednoręcy bandyci”), w zasadzie nie są objęci żadnymi obowiązkami w zakresie urządzania tych gier, gdyż jedynie wynajmują oni faktycznym właścicielom automatów miejsce na którym one stoją, za co pobierają odpowiednie wynagrodzenie.

Za cały proces uzyskania zezwolenia na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych, za dopuszczenie do eksploatacji poszczególnych automatów, ich przemieszczanie oraz uiszczanie należnych podatków odpowiadają wyłącznie właściciele tych automatów. Jedynym obowiązkiem właścicieli lokali jest obecnie pilnowanie, aby nie grały na nich osoby niepełnoletnie.

Od 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540), która nakłada nowe obowiązki na osoby kierujące działalnością gastronomiczną, handlową lub usługową w lokalu, w którym znajduje się punkt gry na automatach o niskich wygranych.

Zobacz: Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Zgodnie z art. 142 ust. 1 powyższej ustawy osoba kierująca działalnością gastronomiczną, handlową lub usługową w lokalu, w którym znajduje się punkt gry na automatach o niskich wygranych, jest obowiązana pisemnie powiadomić właściwego ze względu na lokalizację lokalu naczelnika urzędu celnego o wstawieniu do lokalu automatu do gier – przed jego uruchomieniem.

Pamiętać jednocześnie należy, iż niedopełnienie powyższego obowiązku, zgodnie z art. 142 ust. 1 ww. ustawy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Wobec powyższego osoba kierująca ww. lokalem musi ustalić dokładny adres Urzędu Celnego, na obszarze funkcjonowania którego znajduje się jego lokal, a następnie będzie musiała powiadamiać pisemnie tego naczelnika (osobiście lub z pośrednictwem poczty) o fakcie, że zostanie u niej uruchomiony nowy automat. 

Pamiętać jednak należy, iż nie można uruchomić tego automatu przed upewnieniem się, czy do naczelnika urzędu celnego dotarło powyższe powiadomienie, gdyż takie uruchomienie będzie karane grzywną.

Zobacz: Jak firma może wpisać się na listę podmiotów wykonujących działalność lobbingową?

Polecamy artykuły

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe obowiązki właścicieli lokali z automatami do gier od 2010 roku
Nowe obowiązki właścicieli lokali z automatami do gier od 2010 roku

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK