| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Organy publiczne będą miały 30 dni na zapłatę. Wskazanie w umowie dłuższego terminu będzie skutkowało odsetkami dla wierzyciela.

30-dniowy termin zapłaty przez organ publiczny, 30-dniowa procedura weryfikacji zgodności towaru lub usługi z umową oraz ryczałtowa stała kwota rekompensaty za koszty dochodzenia należności to najważniejsze instrumenty zaproponowane przez MG w projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. RM przyjęła dokument 10 lipca 2012 r.

MG zaproponowało rozwiązanie, dzięki któremu w przypadku ustalenia terminu dłuższego niż 60 dni, wierzycielowi przysługiwać będą odsetki za opóźnienie. Będzie to możliwe tylko w przypadku, gdy ustalenie takiego terminu jest  rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela.

W umowach, w których dłużnikiem jest organ publiczny, resort proponuje 30-dniowy termin płatności za dostarczone towary lub wykonane usługi. W przypadku szczególnego charakteru lub szczególnych  elementów umowy, możliwe będzie przedłużenie tego terminu maksymalnie do 60 dni kalendarzowych. 60-dniowy termin jako zasada przewidziany został jedynie dla jednostek publicznych udzielających świadczeń zdrowotnych (w szczególności szpitali). Wskazanie w umowie dłuższych terminów traktowane będzie jako opóźnienie w zapłacie należności, wierzycielowi zaś przysługiwać będą odsetki za opóźnienie.

Polecamy: Aktualne składki ZUS 2012

Projekt wprowadza również 30-dniowy termin na przeprowadzenie tzw. procedury weryfikacji, potwierdzającej zgodność towarów lub usług z umową.

Ustawa przewiduje również nowy instrument, dzięki któremu wierzyciel otrzyma zwrot kosztów, które poniósł przy dochodzeniu należnej mu od dłużnika kwoty. Wprowadzona zostanie stała rekompensata o równowartości 40 euro wyrażona w złotych. Jej naliczanie możliwe będzie od momentu wymagalności odsetek za opóźnienie w płatnościach, bez konieczności odrębnego wezwania do jej zapłaty. W przypadku, gdy koszty odzyskania należności przekroczą kwotę stałej rekompensaty, wierzyciel będzie miał możliwość wystąpienia na drogę sądową, celem uzyskania zwrotu wszelkich wydatków, jakie poniósł w związku z próbą odzyskania należności.

Polecamy:  ZUS zamyka Elektroniczny Urząd Podawczy (EUP)

Propozycje mające na celu poprawę płynności przedsiębiorstw oraz przeciwdziałanie zatorom płatniczym znajdują się również w projekcie założeń projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej), skierowanym 14 czerwca 2012 r. do uzgodnień międzyresortowych
i konsultacji społecznych.

Przygotowany w MG projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych realizuje obowiązek wdrożenia do polskiego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych

Źródło: mg.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK