| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie uproszczenia zawiera system INTRASTAT?

Jakie uproszczenia zawiera system INTRASTAT?

Procedura składania deklaracji INTRASTAT nie należy do prostych. Jakie uproszczenia przewidział ustawodawca dla przedsiębiorców?

Po przekroczeniu statystycznego progu szczegółowego, możliwe jest uzyskanie pisemnej zgody organu celnego, aby niektóre elementy wliczane lub niewliczane do deklarowanych w zgłoszeniach wartości statystycznych towarów były obliczane na podstawie kryteriów szczególnych.

Zgoda jest udzielana w formie pisemnej, na czas oznaczony, nie dłuższy niż do końca roku sprawozdawczego następującego po roku, w którym została udzielona. Warunkiem udzielenia zgody jest uprawdopodobnienie, że deklarowana w zgłoszeniu wartość statystyczna obliczona na podstawie kryteriów szczególnych nie różniłaby się znacząco od wartości statystycznej deklarowanej bez zastosowania tych kryteriów.

W przypadku przywozów lub wywozów towarów, których suma wartości jest równa lub mniejsza niż równowartość 200 euro i które zostały dokonane w ciągu jednego okresu sprawozdawczego z lub do jednego państwa członkowskiego Wspólnoty, przywozy albo wywozy można ująć łącznie w jednej pozycji zgłoszenia (odrębnie w przywozie i odrębnie w wywozie), wypełniając w niej pola 9 (Nr pozycji), 11 (Kod kraju wysyłki/Kod kraju przeznaczenia), 19 (Wartość fakturowa) oraz pole 14 (Kod towaru), podając w nim następujący kod towarowy: 99 50 00 00. Kod ten w całym okresie sprawozdawczym może zostać zastosowany jednokrotnie w zgłoszeniu w przywozie oraz jednokrotnie w zgłoszeniu w wywozie, w odniesieniu do przywozów towarów realizowanych z jednego kraju wysyłki lub wywozów towarów realizowanych do jednego kraju przeznaczenia.

Polecamy: W jaki sposób ustalić obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT?

W przypadku wywozu towarów przeznaczonych na zaopatrzenie statków lub statków powietrznych zakres informacyjny zgłoszenia może zostać ograniczony do następujących pól: 9 (Nr pozycji), 11 (Kod kraju przeznaczenia), 14 (Kod towaru), 20 (Wartość statystyczna w PLN) wraz z zastosowaniem następujących kodów towarowych i oznaczeń:

a) W zakresie kodów towarowych:

99 30 24 00 - towary wymienione w działach od 1 do 24 Nomenklatury Scalonej (CN),
99 30 27 00 - towary wymienione w dziale 27 Nomenklatury Scalonej (CN),
99 30 99 00 - towary wymienione w pozostałych działach Nomenklatury Scalonej (CN);
b) W zakresie kodu kraju przeznaczenia należy zastosować kod QR.

W przypadku przywozu lub wywozu towarów przeznaczonych dla operatorów obsługujących instalacje morskie i towarów niezbędnych do działania silników, maszyn i innego sprzętu działających na tych instalacjach, zakres informacyjny zgłoszenia może zostać ograniczony do następujących pól: 9 (Nr pozycji), 11 (Kod kraju wysyłki/Kraju przeznaczenia), 14 (Kod towaru), 20 (Wartość statystyczna w PLN) wraz z zastosowaniem następujących kodów towarowych i oznaczeń:

a) W zakresie kodów towarowych:
99 31 24 00 - dla towarów wymienionych w działach od 1 do 24 Nomenklatury Scalonej (CN),
99 31 27 00 - dla towarów wymienionych w dziale 27 Nomenklatury Scalonej (CN),
99 31 99 00 - dla towarów wymienionych w pozostałych działach Nomenklatury Scalonej (CN);
b) W zakresie kodu kraju wysyłki/przeznaczenia należy zastosować kod QV.

Polecamy: Czy zawieszenie działalności wyklucza możliwość ubiegania się o dotację dla firmy?

Źródło: MF

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK