| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czym jest wolność gospodarcza?

Czym jest wolność gospodarcza?

Wolność gospodarcza, rozumiana jako swoboda podejmowania i prowadzenia działalności przedsiębiorczej, jest istotą gospodarki rynkowej, warunkiem koniecznym jej powstania, prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

Na wolność gospodarczą składa się cała wiązka różnych praw takich jak: prawo do wolności osobistej, prawo własności, prawo do przedsiębiorczości, wolnej konkurencji. W takich warunkach przedsiębiorcy mają swobodę wyboru formy prawnej ich jednostki gospodarczej, sposobów finansowania, doboru zasobów materialnych i osobowych niezbędnych do prawidłowego jej funkcjonowania.

Każdy przedsiębiorca musi mieć swobodę działania w dowolnym, wybranym przez siebie sektorze, musi mieć również swobodę wycofania swego kapitału z danego sektora i zaangażowania się w inne dziedziny, te, które w jego odczuciu przyniosą mu większe (wymierne bądź niewymierne, ale istotne z jego punktu widzenia) korzyści.

Działalność przedsiębiorcy z całą pewnością wymaga więc wolności gospodarczej, pewnego zakresu swobód, które umożliwią pełne zaangażowanie się w prowadzoną działalność, które nie będą krępować „ruchów”, ograniczać inicjatywy i pomysłowości. Jest to niejako warunek wstępny rozwoju przedsiębiorczości. Już samo złagodzenie niektórych tylko ograniczeń krępujących sektor prywatny powoduje, że indywidualna przedsiębiorczość zaczyna „pączkować”, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakładanie i prowadzenie własnych firm.

Porównaj: Jakie są motywy działalności gospodarczej?

Wolność jest szansą dla ludzi z inicjatywą. Wolność stwarza możliwości gromadzenia bogactwa, dogodne warunki do samorealizacji i rozwoju własnej osobowości przez przedsiębiorczą aktywność. Pozwala zgodnie z własnymi planami kształtować swoje życie – również zawodowe. Umożliwia każdemu, kto jeżeli tylko zechce i ma odpowiednie umiejętności, odnieść sukces. Istotne ograniczenia lub eliminowanie wolności oznaczają przejście do systemu reglamentacji działalności gospodarczej, której prowadzenie podlega innej organizacji i odmiennym regułom postępowania. W takich warunkach działalność przedsiębiorcza jest znacznie utrudniona, a często wręcz niemożliwa.

Artykuł jest fragmentem książki Przedsiębiorczość. Podstawy teoretyczne. Autorem jest Teresa Piecuch. Wydawnictwo Beck.

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każdy przedsiębiorca musi mieć swobodę działania w dowolnym, wybranym przez siebie sektorze.
Każdy przedsiębiorca musi mieć swobodę działania w dowolnym, wybranym przez siebie sektorze.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK