| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czym jest wolność gospodarcza?

Czym jest wolność gospodarcza?

Wolność gospodarcza, rozumiana jako swoboda podejmowania i prowadzenia działalności przedsiębiorczej, jest istotą gospodarki rynkowej, warunkiem koniecznym jej powstania, prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

Na wolność gospodarczą składa się cała wiązka różnych praw takich jak: prawo do wolności osobistej, prawo własności, prawo do przedsiębiorczości, wolnej konkurencji. W takich warunkach przedsiębiorcy mają swobodę wyboru formy prawnej ich jednostki gospodarczej, sposobów finansowania, doboru zasobów materialnych i osobowych niezbędnych do prawidłowego jej funkcjonowania.

Każdy przedsiębiorca musi mieć swobodę działania w dowolnym, wybranym przez siebie sektorze, musi mieć również swobodę wycofania swego kapitału z danego sektora i zaangażowania się w inne dziedziny, te, które w jego odczuciu przyniosą mu większe (wymierne bądź niewymierne, ale istotne z jego punktu widzenia) korzyści.

Działalność przedsiębiorcy z całą pewnością wymaga więc wolności gospodarczej, pewnego zakresu swobód, które umożliwią pełne zaangażowanie się w prowadzoną działalność, które nie będą krępować „ruchów”, ograniczać inicjatywy i pomysłowości. Jest to niejako warunek wstępny rozwoju przedsiębiorczości. Już samo złagodzenie niektórych tylko ograniczeń krępujących sektor prywatny powoduje, że indywidualna przedsiębiorczość zaczyna „pączkować”, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakładanie i prowadzenie własnych firm.

Porównaj: Jakie są motywy działalności gospodarczej?

Wolność jest szansą dla ludzi z inicjatywą. Wolność stwarza możliwości gromadzenia bogactwa, dogodne warunki do samorealizacji i rozwoju własnej osobowości przez przedsiębiorczą aktywność. Pozwala zgodnie z własnymi planami kształtować swoje życie – również zawodowe. Umożliwia każdemu, kto jeżeli tylko zechce i ma odpowiednie umiejętności, odnieść sukces. Istotne ograniczenia lub eliminowanie wolności oznaczają przejście do systemu reglamentacji działalności gospodarczej, której prowadzenie podlega innej organizacji i odmiennym regułom postępowania. W takich warunkach działalność przedsiębiorcza jest znacznie utrudniona, a często wręcz niemożliwa.

Artykuł jest fragmentem książki Przedsiębiorczość. Podstawy teoretyczne. Autorem jest Teresa Piecuch. Wydawnictwo Beck.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każdy przedsiębiorca musi mieć swobodę działania w dowolnym, wybranym przez siebie sektorze.
Każdy przedsiębiorca musi mieć swobodę działania w dowolnym, wybranym przez siebie sektorze.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK