| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Spłata rat leasingowych w walucie obcej

Spłata rat leasingowych w walucie obcej

Przepisy podatkowe nie zabraniają wystawiania faktur w walucie obcej. W praktyce jednak wystawianie faktur w PLN przy umowach denominowanych jest bardziej zalecane.

Prawo podatkowe nie ogranicza prawa stron transakcji leasingowej w dokonywaniu dowolnych zapisów w zawieranej umowie.

Jednak w momencie gdy spółka leasingowa podpisuje dokument, w których wynagrodzenie jest określone jako równowartość w PLN kwoty wyrażonej w innej walucie powstaje wątpliwość odnośnie zalet lub wad takiego sposobu spłaty rat leasingowych.

Przepisy podatkowe nie mówią wprost o umowach denominowanych oraz o sposobie wystawiania faktur dokumentujących spłatę rat leasingowych w przypadku takich umów.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) zwraca uwagę na to, że w przypadku umowy denominowanej należność tj. kwota do zapłaty przez kontrahenta jest wyrażona w PLN. W takich przypadkach uzasadnione wydaje się wystawianie faktur w złotówkach. Jednocześnie takie faktury mogą wyróżniać w kwoty w walucie obcej oraz wyliczenie kwot w PLN.

Polecamy: Nabycie samochodu poleasingowego

Z drugiej zaś strony nie ma przeciwwskazań, by leasingodawca wystawiał w takich przypadkach faktury w walucie obcej. Wówczas z chwilą dokonania przez leasingobiorcę zapłaty ewentualne różnice kursowe między kwotą należności a otrzymaną kwotą po przeliczeniu na złotówki nie mogłyby stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Eksperci PZWLP zaznaczają, że prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zawieranie umowy leasingu określającej należności w tej walucie zamiast umowy, w której kwota rat leasingowych wyrażona jest w walucie obcej.

Warto też pamiętać, że zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy VAT w wystawionych fakturach również w fakturach dokumentujących należności w walucie obcej, kwota podatku musi być określona w PLN.

Polecamy: Samochód poleasingowy alternatywą dla małej firmy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spłata rat leasingowych w obcej walucie
Spłata rat leasingowych w obcej walucie

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK