| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Czy można wrzucić w koszt opłatę wstępną w leasingu

Czy można wrzucić w koszt opłatę wstępną w leasingu

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wpłynął na urzędy skarbowe, które w dalszym ciągu utrzymują, że opłaty wstępnej w umowie leasingu nie można wrzucić w koszty firmy jednorazowo. Jest jednak sposób na pogodzenie interesów przedsiębiorców i fiskusa.

Leasing aut z kratką, w związku z planowanymi zmianami w ustawie o VAT, bije rekordy popularności – przedsiębiorcy śpieszą się z podpisywaniem umów, by przed końcem tego roku nabyć prawa do odliczenia całego VAT-u od firmowego samochodu. Starając się w ten sposób obniżyć koszty działalności, nie powinni jednak zapominać o innej optymalizacji – księgowo-podatkowej. Podpisując na szybko umowy, mogą pozbawić się szansy na korzystne, jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłat związanych z umową leasingu. A dokładnie – tzw. opłat inicjalnych, wstępnych, wynoszących zazwyczaj od 10 do 20 proc. wartości netto leasingowanego auta.

Kłopotów z jednorazowym zaliczeniem takich opłat w koszty nie będą mieli przedsiębiorcy rozliczający się przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Polecamy: Wystawienie zbiorczej faktury VAT przy zmianie limitu przebiegu auta

Problemy pojawiają się za to w firmach, które prowadzą ewidencję księgową w postaci ksiąg rachunkowych. Urzędy skarbowe stoją bowiem na stanowisku, że w ich przypadku opłat o charakterze wstępnym nie można zaliczyć do kosztów jednorazowo, tylko proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu. Są jednak w tej opinii odosobnione. Interpretację urzędów skarbowych kwestionują między innymi wojewódzkie sądy administracyjne. Ich zdaniem wstępna opłata leasingowa – samoistna i bezzwrotna – nie jest związana z poszczególnymi ratami leasingowymi, a jej poniesienie jest konieczne do realizacji umowy leasingu, dlatego nie powinna być rozliczana w czasie, tylko jednorazowo. W podobnym duchu wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, wydając w 2010 r. dwa wyroki korzystne dla podatników. Nawet jego autorytet nie przekonał jednak urzędników skarbówki, którzy ciągle upierają się, że opłat inicjalnych nie należy zaliczać w koszty jednorazowo – świadczą o tym wydane po ogłoszeniu wyroków NSA interpretacje indywidualne.

Przeczytaj także: Co zrobić, gdy kończy się umowa leasingu

Co w takim razie powinni zrobić przedsiębiorcy, by nie popaść w konflikt z fiskusem, a jednocześnie nie stracić szansy na korzystne jednorazowe rozliczenie? Zwrócić uwagę na szczegóły umowy leasingu – nie powinien się w niej znaleźć zapis, że opłata inicjalna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres trwania umowy. Należy w niej także zastrzec, że płatność nastąpi nie przed, a już po uruchomieniu leasingu. Organy podatkowe przyznają bowiem, że jeśli pierwsza rata nie nosi znamion opłaty wstępnej i jest płatna po wydaniu leasingowanego auta, podatnik ma prawo do zaliczenia jej w koszty jednorazowo.

Agata Szymborska-Sutton, Magdalena Flis, Tax Care

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK