| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Czy wpłata początkowa jest kosztem?

Czy wpłata początkowa jest kosztem?

Jeżeli dokonam zawarcia umowy leasingu, to czy będę miał możliwość zaliczenia wpłaty początkowej do kosztów? Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące wpłaty początkowej przy leasingu.

Jeżeli prowadzisz podatkową książkę przychodów-rozchodów to na podstawie interpretacji urzędów skarbowych, wpłata początkowa zwana także czynszem inicjalnym, stanowi koszt uzyskania w momencie jego poniesienia - zgodnie z art.22 ust.6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, o których mowa w ust.6 (prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. 

Polecamy: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu poleasingowego

Jeżeli jednak prowadzisz pełną księgowość to interpretacje urzędów skarbowych negatywnie oceniają możliwość uznania czynszu inicjalnego za koszt bezpośredni, możliwy do jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu – w takiej sytuacji zgłoś wątpliwość (KONIECZNIE) doradcy leasingowemu wybranego przez Ciebie towarzystwa i wspólnie z księgowym wybierzcie jedno z zaproponowanych rozwiązań – towarzystwa leasingowe dysponują szeregiem możliwości i takową propozycję powinieneś otrzymać.

Jeżeli prowadzisz pełną księgowość, zawarłeś umowę leasingu i tytułem uiszczonej opłaty wstępnej otrzymałeś fakturę na czynsz inicjalny lub opłatę wstępną to powinieneś ją „wrzucać w koszty” proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy.

Polecamy: Kalkulator - leasing czy kredyt na samochód

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »