| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Wada rzeczy wziętej w leasing

Wada rzeczy wziętej w leasing

Leasing jest co raz bardziej popularną formą finansowania inwestycji związanej z nabyciem sprzętu czy nowego samochodu. Jednak podpisując umowę leasingu należy brać pod uwagę także i to, że rzecz wzięta w leasing może być wadliwa.

Według Kodeksu Cywilnego art. 7098 finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy. Inaczej może być w przypadku, gdy wady powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność.

Na mocy prawa z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy. Wyjątek stanowi uprawnienie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.

Kiedy można rozwiązać umowę z powodu wady rzeczy leasingowanej?

Leasingobiorca może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa bądź umowy ze zbywcą.

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

Art. 7098 §4 mówi, że bez zgłoszenia żądania przez korzystającego finansujący nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.

Według kolejnych przepisów prawnych w przypadku odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa.

W tej sytuacji finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie rat, które nie zostały zapłacone, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą.

Polecamy: Zalety leasingu konsumenckiego

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »