| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Stosowanie MSR 17 Leasing

Stosowanie MSR 17 Leasing

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wprowadziły szereg zasad dotyczących rozliczania leasingu. Obecnie obowiązuje zaktualizowana wersja MSR 17.

Zdefiniowane zostały m.in. takie pojęcia jak:

Inwestycja leasingowa brutto - suma należnych leasingodawcy, a jednocześnie minimalnych, opłat leasingowych, wynikająca z umowy leasingu finansowego oraz możliwej niezagwarantowanej wartości końcowej przypisanej leasingodawcy.

Inwestycja leasingowa netto - inwestycja leasingowa brutto po dokonanym zdyskontowaniu o zakres stopy procentowej leasingu.

Warunkowa opłata leasingowa - stanowi tę część opłat leasingowych, której kwota jest uzależniona od przyszłych wielkości innego niż tylko upływ czasu czynnika (np. przyszłe rynkowe stopy procentowe).

Polecamy: ABC umów

Dodatkowo zaktualizowany MSR 17 wskazuje, że umowa leasingu, a w wybranych sytuacjach zobowiązanie do zawarcia tego typu umowy, może łączyć się z warunkiem dokonania korekty odnoszącej się do opłat leasingowych wynikających z tytułu zmian kosztu wytworzenia albo nabycia przedmiotu leasingu. Korekta ta może również opierać się o tytuł zmian wyceny m.in. kosztów lub pozycji takich jak np. ogólny poziom cen, w czasie pomiędzy początkiem leasingu a początkiem okresu leasingu. W tej sytuacji dla celów MSR odnoszących się do leasingu skutki wszelkich zmian o wskazanym charakterze mają miejsce przy rozpoczęciu leasingu.

Zgodnie z zawartymi w nowym MSR 17 przepisami przejściowymi, z zastrzeżeniem paragrafu 68, zaleca się, ale nie wymaga, aby stosowanie go opierało się na zasadzie działania retrospektywnego. W sytuacji, w której standard nie jest tak stosowany, wówczas stan każdego obowiązującego do tej pory leasingu finansowego powinno być uznany za ustalony przez leasingodawcę w sposób prawidłowy i od tej pory rozliczane zgodnie z postanowieniami wersji zaktualizowanej.

Polecamy: Leasing

Paragraf 68 mówi, że jednostka, która dokonała zastosowania MSR 17 w nowej wersji powinna uwzględnić w swoim działaniu wprowadzone zmiany z mocą wsteczną do wszystkich umów leasingu lub, w przypadku, gdy nie zastosowała MSR 17, który został zaktualizowany w 1997 r. retrospektywnie, do całości umów leasingu zawartych po zastosowaniu tego standardu po raz pierwszy.

Zaktualizowany MSR 17 znalazł zastosowanie do rocznych okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2005 r., a także później. Warto jednak zwrócić uwagę, że zalecane było jego wcześniejsze wykorzystywanie.

Fakt stosowania zaktualizowanego MSR 17 za okres rozpoczynający się przed 1 stycznia 2005 r. należało ujawnić w sprawozdaniu finansowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK