| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Ujęcie leasingu zgodne z MSR

Ujęcie leasingu zgodne z MSR

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości zawierają w swojej treści klasyfikacje leasingu. Jej znajomość jest niezbędna dla dokonywania prawidłowych rozliczeń tej formy finansowania działalności.

Oznaczenie danej umowy leasingowej jest leasingiem finansowym lub leasingiem operacyjnym jest uzależnienie od treści transakcji w wymiarze ekonomicznym, ale nie od samej formy umowy.

Przykładowe sytuacje powodujące zaliczenie umowy leasingu do leasingu finansowego:

1. Przeniesienie na mocy umowy leasingowej na leasingobiorcę prawa własności danego składnika przed zakończeniem okresu leasingu.
2. Możliwość zakupu przez leasingobiorcę składnika aktywów za cenę, która zgodnie z przewidywaniami jest niższa na tyle od wartości godziwej (ustalanej na dzień, w którym prawo zakupienia składnika będzie możliwe do zrealizowania), że w chwili rozpoczęcia leasingu zaistniała wystarczająca pewność, że określony leasingobiorca skorzysta z tego uprawnienia.
3. Sytuacja stanowienia przez okres leasingu większości części ekonomicznego okresu użytkowania składnika aktywów, nawet jeżeli tytuł prawny nie ulega przeniesieniu.
4. Przypadek, stanowienia przez bieżącą wartość minimalnych opłat leasingowych na dzień rozpoczęcia leasingu wartości zbliżonej do łącznej godziwej wartości przedmiotu leasingu.
5. Możliwość korzystania jedynie przez leasingobiorcę bez dokonywania większych modyfikacji z aktywów będących przedmiotem leasingu z uwagi na to, że mają specjalistyczny charakter.

Polecamy: Mała firma

Do sytuacji, których zajście (każdej osobno lub łącznie) może powodować, że dana umowa leasingowa zostanie zakwalifikowana jako leasingu finansowego:

1. Sytuacja, w której leasingobiorca ma prawo wypowiedzenia umowy leasingowej, a straty leasingodawcy z tej przyczyny ponosi leasingobiorca.
2. Sytuacja, gdy zyski (straty) z tytułu fluktuacji wartości godziwej będącej przypisaną do wartości końcowej uznawane są na rzecz leasingobiorcy (np. jako obniżka opłaty leasingowej wartością równej większości przychodów ze sprzedaży na koniec okresu trwania umowy leasingu).
3. Sytuacja, w której leasingobiorcy przysługuje prawo do kontynuowania leasingu przez dodatkowy okres za poniesieniem opłaty będącej niższą od opłat obowiązujących na rynku w stopniu znacznym.

Polecamy: Jak funkcjonuje leasing zwrotny

W sytuacji, gdy inne powody wskazują na to, że umowa leasingu nie dokonuje przeniesienia co do zasady całego ryzyka (pożytków) z tytułu posiadania przedmiotu leasingu, leasing kwalifikowany jest jako operacyjny. Przykładem jest następujący przypadek:

Prawo własności przedmiotu leasingu zostaje przeniesione przed końcem okresu leasingu. Przeniesienie następuje w zamian za opłatę o charakterze niestałym o wysokości odpowiadającej ówczesnej wartości godziwej przedmiotu leasingu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK