| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Kryzys w Dubaju wywołał spiralę strachu

Kryzys w Dubaju wywołał spiralę strachu

Piątkowy ranek przyniósł dalszą mocną wyprzedaż na rynkach światowych. To wynik rosnących obaw o stan finansów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po tym jak w środę wieczorem kontrolowany przez tamtejszy rząd fundusz Dubai World ogłosił, iż zamierza zwrócić się z prośbą o odroczenie terminu spłaty obligacji zapadających 14 grudnia b.r.

Wiadomości z Dubaju były szokiem dla niektórych inwestorów, gdyż do tej pory przyjmowano, iż ten region świata nie został poważnie osłabiony przez kryzys (to właśnie arabskie fundusze stały w ostatnich miesiącach za zakupami akcji na światowych parkietach, a ich przedstawiciele stali się poważnymi akcjonariuszami części firm). W efekcie wracają obawy, czy aby kolejna odsłona globalnego kryzysu nie przypadnie akurat na region Bliskiego Wschodu. Do tego mniejsza płynność rynków za sprawą święta w USA, a także fakt końca miesiąca, wzmagają tylko nerwowe reakcje inwestorów. Pozycje oparte o carry-trade są niemal panicznie zamykane, o czym świadczy wyraźne umocnienie się dolara względem głównych walut, mocne spadki na emerging-markets, a także rynku surowców (np. złota).

Dzisiaj rano kurs EUR/USD ustanowił minimum na 1,4830. Tym samym zgodnie z przewidywaniami powróciliśmy do wcześniejszej konsolidacji na 1,4800-1,5050. Wczoraj po południu spadki nasiliły się też po wypowiedzi francuskiej minister gospodarki, która przyznała, iż obecny kurs euro jest szkodliwy dla eksporterów. W normalnych warunkach takie słowa zostałyby zignorowane – krytycyzm Francuzów jest powszechnie znany. Jednak wczoraj, kiedy na rynkach spekulowano o możliwych interwencjach banków centralnych w obronie słabnącego dolara, ich waga była zupełnie inna (inwestorzy najbardziej obawiają się przecież skoordynowanej akcji).

Dzisiaj rano mocno osłabł też złoty – notowania euro osiągnęły szczyt na 4,1975 zł, a dolara na 2,83 zł. Sytuacja zaczyna się jednak powoli uspokajać. Wsparciem dla euro i złotego mogą stać się dane z Eurolandu o nastrojach w gospodarce (jeżeli będą dobre). Niemniej po południu może być znów nerwowo w kontekście otwarcia handlu na Wall Street o godz. 15:30. Giełdowa sesja będzie dzisiaj trwać tylko 4 godziny, stąd też część inwestorów może reagować dość nerwowo w kontekście informacji z Dubaju. Swoją drogą czas chyba na odpowiednie działania PR ze strony przedstawicieli arabskich władz…

EUR/PLN: Dzisiejszy szczyt w okolicach 4,1975 wypadł idealnie na linii dawnego trendu wzrostowego pociągniętej przez minima z września i października b.r. Impet ruchu w ostatnich dniach był ogromny, niemniej widać, iż ulega on już zakończeniu. Wskaźniki 4H potwierdzają wprawdzie wzrosty, ale zachowanie skrajnie wykupionych Stochastic i RSI, przestrzega przed szybkim odwróceniem trendu. Powrót w okolice 4,16 jest więc dzisiaj dość prawdopodobny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »