REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mocne otwarcie tygodnia

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Tydzień temu mocnym impulsem dla rynków stały się komunikaty po spotkaniu państw grupy G-20, gdzie stwierdzono, iż plany pomocowe dla gospodarek nie zostaną szybko wycofane. W miniony weekend w podobnym tonie wypowiedziało się 21 państw Azji i Pacyfiku zrzeszonych w organizacji APEC.

REKLAMA

Warto dodać, iż 21 państw Azji i Pacyfiku reprezentuje 54 proc. światowej gospodarki, także ich słowa coraz bardziej nabierają znaczenia. Globalna spekulacja trwa zatem nadal, wyraźnie zyskują waluty azjatyckich emerging-markets, a carry-trade w oparciu o sprzedaż dolara wciąż jest w cenie. Stąd zaskoczeniem nie jest też dalsze umocnienie złotego, zwłaszcza, że w piątek wieczorem mieliśmy dobre zamknięcie na Wall Street i dzisiaj giełdy europejskie notują wyraźne zwyżki. W kraju nadal trwa debata nt. zmian w systemie emerytalnym. Wydaje się, że słowa ministra Michała Boniego mogą być prawdziwe.

REKLAMA

Premier Tusk nie będzie chciał ryzykować i wprowadzać ryzykownych zmian krytykowanych przez ekonomistów i społeczeństwo, także w kontekście ogromnych przyszłorocznych prywatyzacji, w których OFE mogą mieć spory udział. Wpływ na naszą walutę będzie mieć jednak wciąż sytuacja na rynkach światowych. Nie należy jednak przesadzać z nadmiernym optymizmem – jeżeli do końca dnia EUR/USD nie upora się z poziomem 1,50, to będzie to sygnałem do powrotu EUR/PLN powyżej 4,10 (więcej w analizie technicznej poniżej).

Kluczowe będą dzisiaj dane z USA o sprzedaży detalicznej i indeksie NY Mfg, oraz wystąpienie Bena Bernanke o godz. 18:15. Słabsza od prognozowanej (1,0 proc. m/m) dynamika sprzedaży w październiku potwierdziłaby wskazania płynące z indeksów nastrojów konsumenckich i mogłaby się stać pretekstem do korekty na giełdach, umocnienia dolara i osłabienia złotego.

REKLAMA

EUR/PLN: Wszystkie wskaźniki w ujęciu 4H nie potwierdzają rannego ruchu spadkowego, stąd też odreagowanie z okolic 4,0820 nie powinno być zaskoczeniem. Widoczny nadmierny optymizm wokół naszej waluty nie konieczne musi przynieść dzisiaj zyski. Zwłaszcza, że rejon rannego minimum (4,08) to mocna strefa konsolidacji z lipca i sierpnia b.r.). Powrót powyżej jeszcze 4,10 jest dość prawdopodobny. Niemniej dopiero ruch powyżej 4,12 będzie sygnałem początku większej korekty.

USD/PLN: Spojrzenie daleko w tył pokazuje, że okolice 2,71 to lokalne szczyty z października 2008 r. Dzisiejsze ranne minima to okolice 2,72 (teoretycznie blisko). Obserwowane odreagowanie pokazuje, iż scenariusz jest podobny jak w EUR/PLN, a wzmacnia go dodatkowo odwrót EUR/USD ze szczytu na 1,4994. Wskaźniki w ujęciu 4H pokazują wyraźne dywergencje nie potwierdzając ostatnich spadku kursu dolara. Powrót powyżej oporu na 2,7350 będzie więc dość prosty. Kluczowy poziom to jednak dopiero 2,7550 (analogicznie do 4,12 na EUR/PLN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: W ujęciu 4H naruszony został zasięg z formacji podwójnego dna z piątku, który można wyznaczyć na 1,4975. Popyt spróbował zaatakować 1,50, ale nie było to skuteczne (1,4994). Wskaźniki 4H znajdują się w trendach wzrostowych, a MACD jest po sygnale kupna. Niemniej warto będzie zachować ostrożność przy ponownym teście okolic 1,50 i publikacji danych makro z USA o godz. 14:30. W przypadku korekty ważne będzie zejście poniżej 1,4910-20.

GBP/USD: Wskaźniki 4H pokazują wyczerpywanie się potencjału zwyżki, czego efektem jest czarna świeca niwelująca dokonania funta dzisiejszej nocy. Nie jest to najlepszy sygnał, gdyż sugeruje, iż GBP nie zyskał nic z nasilenia się carry-trade po weekendowym posiedzeniu APEC. Złamanie wsparcia na 1,6685 jest więc możliwe w ciągu najbliższych godzin. Celem dla korekty mogą być okolice 1,6625-1,6630. Niepokojąca świeca zaczyna się też rysować na wykresie dziennym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA