REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Prawdopodobnie dopiero jesienią PKB w Japonii ponownie wkroczy w fazę wzrostu.
Prawdopodobnie dopiero jesienią PKB w Japonii ponownie wkroczy w fazę wzrostu.

REKLAMA

REKLAMA

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

O 10.30 napłynęły dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wyższa niż oczekiwano dynamika wzrostu sprzedaży (1,1 wobec konsensusu na 0,7% m/m) pomogła funtowi umocnić się względem dolara.

REKLAMA

Dobry dla dolara okazał się odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Publikowany o 14.30 wskaźnik unemployment claims spadł do 409 z 438 tys. Rynek oczekiwał 421 tys. Znacznie gorzej wypadł sektor nieruchomości.

O godz. 16.00 rozczarowały doniesienia o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Po gorszych niż się spodziewano, wtorkowych odczytach pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów, spadki wykazał także wskaźnik existing home sales. W ujęciu rocznym sprzedaż spadła do 5,05 mln z 5,09 mln przed miesiącem, podczas kiedy oczekiwano wzrostu do 5,2. Słabo wypadł też indeks Philly Fed przemysłu przetwórczego, obsuwając się do 3,9 pkt. z 18,5 poprzednio.

Przeczytaj również: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

W efekcie, o 0,44% w dół zszedł indeks dolarowy. Dolar osłabił się nie tylko wobec waluty wrażliwej na ryzyko, jaką jest euro (EUR/USD rośnie piąty dzień z rzędu), czy walut wysoko oprocentowanych (dolary: nowozelandzki i australijski). Waluta amerykańska traciła też względem jena, uznawanego za „bezpieczną przystań”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza techniczna tej pary w ujęciu dziennym pokazuje możliwość dalszych spadków. Obecnie na wykresie tworzy się formacja spadającej gwiazdy (oznaczona strzałką na wykresie), którą potwierdziłyby ewentualne spadki w dniu dzisiejszym. Kurs znajduje się na newralgicznym poziomie 81,50. W pobliżu tej wysokości kilkukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy dochodziło do odwrócenia trendu. Jeżeli kurs USD/JPY spadnie poniżej tego pułapu, może dojść do kolejnego ataku na barierę 80. Jednak determinacja Banku Japonii, młot z 5 maja oraz wskazania RSI pokazują, że ten poziom najprawdopodobniej zostanie obroniony. Co więcej, kurs w ciągu kilku – kilkunastu dni powinien przetestować kwietniowy szczyt 85,492.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś poznamy ważne dla złotego dane o kondycji przemysłu i dynamice cen. O godzinie 14.00 opublikowana zostanie produkcja przemysłowa i montażowo-budowlana, która powinna podtrzymać siedmioprocentowe tempo wzrostu w ujęciu rocznym. Również o 14.00 poznamy inflację bazową. Indeks cen, z wyłączeniem żywności i energii, prawdopodobnie przyspieszył w kwietniu do 2,1% z 2% w marcu. O 16.00 poznamy nastroje konsumentów w strefie euro - rynek oczekuje dalszego spadku sentymentu do -12 z -11,6 poprzednio.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA