| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Umocnienie jena i recesja w Japonii

Umocnienie jena i recesja w Japonii

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

O 10.30 napłynęły dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wyższa niż oczekiwano dynamika wzrostu sprzedaży (1,1 wobec konsensusu na 0,7% m/m) pomogła funtowi umocnić się względem dolara.

Dobry dla dolara okazał się odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Publikowany o 14.30 wskaźnik unemployment claims spadł do 409 z 438 tys. Rynek oczekiwał 421 tys. Znacznie gorzej wypadł sektor nieruchomości.

O godz. 16.00 rozczarowały doniesienia o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Po gorszych niż się spodziewano, wtorkowych odczytach pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów, spadki wykazał także wskaźnik existing home sales. W ujęciu rocznym sprzedaż spadła do 5,05 mln z 5,09 mln przed miesiącem, podczas kiedy oczekiwano wzrostu do 5,2. Słabo wypadł też indeks Philly Fed przemysłu przetwórczego, obsuwając się do 3,9 pkt. z 18,5 poprzednio.

Przeczytaj również: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

W efekcie, o 0,44% w dół zszedł indeks dolarowy. Dolar osłabił się nie tylko wobec waluty wrażliwej na ryzyko, jaką jest euro (EUR/USD rośnie piąty dzień z rzędu), czy walut wysoko oprocentowanych (dolary: nowozelandzki i australijski). Waluta amerykańska traciła też względem jena, uznawanego za „bezpieczną przystań”.

Analiza techniczna tej pary w ujęciu dziennym pokazuje możliwość dalszych spadków. Obecnie na wykresie tworzy się formacja spadającej gwiazdy (oznaczona strzałką na wykresie), którą potwierdziłyby ewentualne spadki w dniu dzisiejszym. Kurs znajduje się na newralgicznym poziomie 81,50. W pobliżu tej wysokości kilkukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy dochodziło do odwrócenia trendu. Jeżeli kurs USD/JPY spadnie poniżej tego pułapu, może dojść do kolejnego ataku na barierę 80. Jednak determinacja Banku Japonii, młot z 5 maja oraz wskazania RSI pokazują, że ten poziom najprawdopodobniej zostanie obroniony. Co więcej, kurs w ciągu kilku – kilkunastu dni powinien przetestować kwietniowy szczyt 85,492.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dziś poznamy ważne dla złotego dane o kondycji przemysłu i dynamice cen. O godzinie 14.00 opublikowana zostanie produkcja przemysłowa i montażowo-budowlana, która powinna podtrzymać siedmioprocentowe tempo wzrostu w ujęciu rocznym. Również o 14.00 poznamy inflację bazową. Indeks cen, z wyłączeniem żywności i energii, prawdopodobnie przyspieszył w kwietniu do 2,1% z 2% w marcu. O 16.00 poznamy nastroje konsumentów w strefie euro - rynek oczekuje dalszego spadku sentymentu do -12 z -11,6 poprzednio.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK