REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Angela Merkel przeciwna restrukturyzacji greckiego długu

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Po południu, w reakcji na słowa kanlerz Niemiec – Angeli Merkel, eurodolar naruszył poziom 1,42.
Po południu, w reakcji na słowa kanlerz Niemiec – Angeli Merkel, eurodolar naruszył poziom 1,42.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek po południu kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła, iż pertraktacje, dotyczące restrukturyzacji greckiego długu przed rokiem 2013, mogłyby zmniejszyć zaufanie inwestorów do strefy euro. To stwierdzenie położyło kres spekulacjom na temat rzekomego porozumienia między Niemcami a Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie restrukturyzacji zadłużenia Grecji. Pogłoski na ten temat pojawiły się w prasie, a zwłaszcza w piątkowym wydaniu „Die Welt”.

Angela Merkel może mieć w takim postawieniu sprawy swój interes. Rok 2013 nie padł tutaj przypadkowo – w jego połowie ma zacząć funkcjonować Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, którego jednym z głównych pomysłodawców są Niemcy. Ma on zastąpić obecny, „prowizoryczny” EFSF (Europejski Fundusz Stabilności Finansowej). Oba modele różni nie tylko kwota; w ESM dopuszczona jest możliwość kontrolowanej restrukturyzacji długu, a także przesunięcie systemowego ryzyka w stronę inwestorów prywatnych – tego domagali się ostatnio Finowie, głosując w parlamencie nad pomocą dla Portugalii. Niemiecka kanclerz zdaje sobie sprawę z tego, że restrukturyzacja Grecji przeprowadzona teraz, mimo że być może jest słuszna, dałaby początek długiemu i męczącemu procesowi, bazującemu na indywidualnych negocjacjach z wierzycielami i mogłaby spotęgować strach inwestorów przed potencjalnym scenariuszem dla innych krajów PIIGS. Takie postawienie sprawy przybliża nas do wynegocjowania dodatkowej transzy pomocy finansowej dla Aten, co może mieć miejsce już w czerwcu, po oficjalnej publikacji raportu z misji kontrolnej MFW, KE i ECB. Oczywiście, najpewniej pokaże ona niedociągnięcia greckiego rządu – już dzisiaj Angela Merkel wezwała Greków do prywatyzacji na większą skalę. Specjaliści wskazują na to, że tkwi w niej potencjał do zmniejszenia nadmiernego zadłużenia i większego uelastycznienia gospodarki – ale czego się nie robi dla jedności strefy euro?

REKLAMA

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Słowa Angeli Merkel sprawiły, że po południu kurs EUR/USD naruszył okolice 1,42. Przed nami jeszcze spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, które rozpocznie się o godz. 17.00. Najpewniej uda się uzgodnić warunki pomocy finansowej dla Portugalii i postawić ją do dyspozycji Lizbony, co może jeszcze nieco pomóc notowaniom euro. Temat grecki został w pewnym sensie „ustawiony” przez słowa niemieckiej kanclerz. Z kolei do zamieszania wokół osoby Dominique Strauss-Kahna rynki finansowe przywiązują już coraz mniej uwagi. Temat najpewniej powróci przy spekulacjach wokół nowego szefa MFW. Niemcy już rozpoczęły dyplomatyczną inicjatywę, aby był to Europejczyk. Być może ceną za mianowanie na szefa Europejskiego Banku Centralnego Włocha, Mario Draghiego (co może mieć miejsce już jesienią tego roku), będzie forsowanie na szefa MFW Niemca, Axela Webera. Czas pokaże. Wracając do sytuacji na rynkach – zwyżka eurodolara uspokoiła również nastroje wokół złotego – najbardziej zyskał na tym kurs USD/PLN, który spadł po południu w okolice 2,7650.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygląda na to, że perspektywa spadku poniżej dzisiejszego, nocnego minimum na 1,4050, wyraźnie oddala się. Załagodzenie emocji wokół Grecji sprawia, że rynek skoncentruje się teraz na publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia FED, które poznamy w środę. Dzisiaj napłynęły też słabsze dane z USA (indeks NY FED Mfg w maju), które przemawiają przeciwko dolarowi. Wygląda więc na to, że rozpoczęliśmy ruch, który w tym tygodniu powinien doprowadzić nas w okolice 1,44-1,45.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA