| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Notowania euro względem złotego i dolara

Notowania euro względem złotego i dolara

Na początku dnia kurs EUR/PLN plasował się w rejonie 4,0200. W miarę upływu dnia może nastąpić dalsza konsolidacja notowań tej pary walutowej. Niewiele wydarzy się na rynku, jedynie o godz. 14.00 poznamy wartość bilansu płatniczego za październik. Nie powinno to mieć większego wpływu na notowania złotego.

W ramach formacji trójkąta, widocznej na wykresie EUR/PLN już od pół roku, można zaobserwować trend wzrostowy, trwający od listopada. W związku z tym, w kolejnych dniach możliwy jest wzrost kursu euro względem złotego z powrotem, pod poziom 4,1000, czyli w pobliże górnego ograniczenia trójkąta. Opór w postaci ramienia formacji powinien mimo to doprowadzić do odreagowania, a w konsekwencji załamania krótkoterminowej formacji wzrostowej.

Póki co, rynek nie reaguje na informacje o porozumieniu, zawartym pomiędzy Komisją Europejską a Ministerstwem Finansów w sprawie uwzględniania kosztów reformy emerytalnej przy obliczaniu relacji długu publicznego i deficytu finansów publicznych względem PKB. Zmiany te ułatwią Polsce spełnienie kryteriów z Maastricht, natomiast realnie nie poprawią sytuacji w sektorze finansów publicznych.

Dowiedz się także: Które debiuty na GPW były najbardziej udane w 2010 r.?

Na rynku eurodolara również panują spokojne nastroje. Notowania pary EUR/USD konsolidują się w pobliżu poziomu 1,3200. Na 4-godzinnym wykresie eurodolara od początku grudnia możemy obserwować kanał spadkowy. W obecnym momencie kurs znajduje się w okolicach jego górnego ograniczenia, w związku z czym możliwa jest zniżka notowań EUR/USD w okolice 1,3100 w krótkim okresie czasu.

Dziś, poza wystąpieniem szefa ECB, kalendarz makro nie przewiduje żadnych, istotniejszych wydarzeń. Natomiast kolejne dni przyniosą sporo publikacji. Już jutro z Eurolandu napłyną dane o produkcji przemysłowej. Oprócz tego poznamy indeks ZEW z Niemiec, będzie miała miejsce publikacja sprzedaży detalicznej z USA, a wieczorem – decyzja Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych. Bardziej istotny od samej decyzji będzie komentarz Fed – władze monetarne najprawdopodobniej odniosą się w nim do ostatnich danych z rynku pracy oraz uwzględnią przyszłość programu luzowania monetarnego.

Polecamy serwis: Lokaty

Największy wpływ na eurodolara powinny mieć dane z USA. Publikacje ze strefy euro są zazwyczaj dosyć opóźnione – tym razem produkcja przemysłowa będzie dotyczyła października – i zwykle nie wywołują większej reakcji rynku. Ponadto, ożywienie głównych gospodarek Eurolandu jest tak samo zdyskontowane w cenach jak kłopoty finansowe najsłabszych państw, w związku z czym nawet dobre dane z Niemiec nie powinny mieć wpływu na kurs EUR/USD. Natomiast podwyższoną zmienność powinniśmy zaobserwować jutro wieczorem, po decyzji FOMC.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK