| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Dobre dane umocniły złotego

Dobre dane umocniły złotego

Złoty w drugiej połowie czwartkowej sesji odrabiał poranne straty. Kurs EUR/PLN zdołał zejść do poziomu 3,9600, natomiast para USD/PLN spadła w okolice wsparcia na poziomie 2,9000.

Dzisiaj aprecjacja polskiej waluty jest kontynuowana. W przypadku pierwszej z wymienionych par walutowych w najbliższym czasie aktualny powinien pozostawać szeroki przedział wahań 3,9200-4,0000. Druga zachowuje potencjał do spadków. Przebiła ona wsparcie na poziomie 2,9000, co daje jej potencjał do spadku w kierunku 2,8500. Negacja sygnałów spadkowych nastąpiłaby dopiero po wzroście kursu ponad linię wyznaczającą wrześniową zniżkę, która obecnie usytuowana jest w pobliżu 2,9400. Jak na razie jest to jednak dość odległy scenariusz.

Dzisiaj o godz. 9.00 z naszego kraju poznaliśmy wrześniowy odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego. Wypadł on lepiej od prognoz – wzrósł do poziomu 54,7 pkt (co jest najwyższą wartością od 46 miesięcy), podczas gdy oczekiwano, iż odnotuje niewielki spadek do poziomu 53,5 pkt. Dane te świadczą o rosnącym tempie wzrostu polskiego sektora przemysłowego. Cieszyć może dobry odczyt kluczowych składowych indeksu – produkcji, nowych zamówień krajowych i eksportowych oraz zatrudnienia. Dane te pozwalają sądzić, że tempo wzrostu polskiego przemysłu w III kw. będzie przynajmniej tak dobre jak w II kw. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI potwierdza siłę fundamentów polskiej gospodarki, które w dłuższym terminie powinny wspierać złotego. Warto zauważyć, że krajowa waluta umocniła się bezpośrednio po publikacji tego wskaźnika. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN spadły o ponad 1 grosz. W notowaniach złotego rzadko obserwujemy takie natychmiastowe reakcje na publikacje danych z Polski, dlatego jest to fakt warty odnotowania. Potwierdza on istotność dzisiejszego odczytu.

Zobacz także: Waluty on-line

Ministerstwo Finansów przedstawiło dzisiaj prognozę wrześniowej inflacji. Według szacunków MF wzrost cen w naszym kraju przyspieszył do poziomu 2,3 proc. r/r, z 2,0 proc. w sierpniu. Jeśli prognoza ta okaże się zgodna z danymi GUS, które poznamy w połowie miesiąca, szanse na rychłą podwyżkę stóp w naszym kraju zauważalnie wzrosną.

Wczoraj w notowaniach EUR/USD miała miejsce konsolidacja w przedziale 1,3560-1,3680. Taka przerwa od wzrostów, wobec obserwowanego od połowy września dynamicznego umocnienia euro względem dolara była jak najbardziej uzasadniona. Dzisiaj jednak kurs EUR/USD już powrócił do zwyżki. Dotarł on w okolice poziomu 1,3690. Najbliższy opór usytuowany jest już na 1,3700, kolejny istotniejszy – na 1,3800. Potencjał wzrostowy osłabiłby się dopiero po przebiciu linii obserwowanej od połowy września zwyżki, która obecnie znajduje się w pobliżu 1,3600.

Polecamy: Kalkulator wymiany walut

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK