| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Stopy spadły. Raty dopiero niebawem

Stopy spadły. Raty dopiero niebawem

Od ostatniej obniżki stóp procentowych rynkowe stopy WIBOR wzrosły o 50 pkt bazowych. Teraz czas na ich dostosowanie do dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Na tym jednak wpływ decyzji RPP na sytuację kredytobiorców się nie kończy. Osoby, które dopiero myślą o zaciąganiu kredytów hipotecznych lub gotówkowych, nie powinny nastawiać się na spadek oprocentowania. Oczekujemy, że spadną tylko maksymalne stopy oprocentowania kredytów gotówkowych (z 21 do 20 proc. zgodnie z wymaganiami ustawy antylichwiarskiej), natomiast sądzimy, że banki pozostaną sceptyczne co do możliwości obniżenia oprocentowania pozostałych kredytów.

Obniżone może być natomiast oprocentowanie lokat bankowych, choć nadal obserwujemy podjazdową walkę na oprocentowanie (lub inne sposoby przyciągania depozytów). Banki włączają się do gry na ogół, kiedy zbliża się termin zapadalności lokat poprzednio zgromadzonych. Po zaspokojeniu potrzeb płynnościowych wyższe stawki często znikają, ale w ich miejsce pojawiają się oferty innych banków myślących o tym, by przyciągnąć nowe depozyty lub chociaż zatrzymać „stare”.

Kalkulator rat kredytu

Rynek obligacji także sceptycznie podchodził do możliwości obniżek stóp, w związku z czym nie należy wykluczyć spadku rentowności obligacji (wzrostu ich cen). Jednakże plany zwiększenia emisji obligacji przez rząd mogą skutecznie hamować rozwój takiego scenariusza. Należy też zauważyć, że premia między krajowymi obligacjami i papierami Niemiec czy USA zmalała istotnie w ostatnim czasie (ponieważ na świecie rentowności obligacji rosły), co także może osłabiać efekt decyzji RPP.

Rynek walutowy był przygotowany na decyzję RPP, w związku z czym nie powinien na nią reagować. Decyzja RPP nie obniży kosztów pozyskania nowych kredytów, ani nie zachęci banków do ich udzielania. W związku z czym jest neutralna dla większości przedsiębiorstw, jak i GPW. Korzyścią jest obniżenie kosztów obsługi kredytów już istniejących – w skali gospodarki o 0,5- 0,75 mln zł miesięcznie (uwzględniając łączny spadek stóp o 250 pkt bazowych i zadłużenie na poziomie 450 mld zł).

Oferta kredytów hipotecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK