| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kredyt na zakup działki pod budowę domu

Kredyt na zakup działki pod budowę domu

Ziemia, a właściwie działka budowlana, to pierwszy krok do spełnienia marzeń o posiadaniu własnego domu. Chociaż zakup działki można sfinansować kredytem hipotecznym, to jednak nie wszystkie banki się tego podejmą. Co należy zrobić, by móc kupić działkę na kredyt?

Krok 5. Budowa domu

Ze względów proceduralnych, korzystniejsze jest wcześniejsze zakupienie działki na kredyt lub ze środków własnych i dopiero później ubieganie się o kredyt na budowę. Ten cel kredytowania można wówczas połączyć z refinansowaniem kredytu przeznaczonego na zakup działki i zaciągnięcie jednego dużego kredytu. Mając już pozwolenie na budowę, możemy wówczas ubiegać się o kredyt na budowę domu niemal we wszystkich bankach. Wybór ofert jest wtedy znacznie szerszy. Ubieganie się jednocześnie o kredyt na zakup działki i budowę domu znacznie ogranicza możliwości wyboru banków. Nie mając jeszcze pozwolenia na budowę i chcąc zaciągnąć kredyt na zakup działki i budowę domu możemy wnioskować w Getin Noble Banku, Banku Millennium czy Eurobanku.

Kiedy zaciągamy jeden kredyt na zakup działki i budowę domu lub też refinansując wydatki przeznaczone za zakup i dopiero na tym etapie wspomagamy się kredytem, wybór oferty powinien przebiegać praktycznie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku kredytu na zakup gotowego domu czy mieszkania. Finansując budowę możemy uzyskać kredyt na 95 procent wartości nieruchomości, inwestując tylko wymagane 5 procent środków własnych.

Chcesz uzyskać kredyt - nie działaj bez przygotowania

Tabela 1. Oferty banków w przypadku zaciągnięcia kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych na budowę domu o wartości 320 tysięcy.


 Bank

Marża

Oprocentowanie

Rata kredytu na 30 lat

Prowizja

Eurobank

1,63

4,34%

1 492

2%

Deutsche Bank

1,79

4,50%

1 520

0%

PKO BP

1,10 w 1. roku

1,92 w kolejnych latach

3,81% w 1. roku

4,63% w kolejnych latach

1 398 w 1. roku

1 537 w kolejnych latach

0%

Pekao SA

1,89

4,60%

1 538

1,55%

BOŚ

2,00

4,71%

1 558

2%

Getin Noble Ban k

2,07

4,78%

1 570

4%

mBank

2,10

4,81%

1 576

2%

Alior Bank

2,20

4,91%

1 594

2%

Bank Millennium

2,29

5,00%

1 610

2%

Opracowanie: Dom Kredytowy Notus

Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

- W przypadku wnioskowania jednocześnie o kredyt na zakup działki i budowę domu należy rozróżnić dwie sytuacje. Jeśli sprzedający działkę posiada już pozwolenie na budowę, to wówczas do wniosku kredytowego należy dołączyć pozwolenie na budowę oraz projekt budowlany. Po przyznaniu kredytu bank uruchomi środki na zakup działki, a pozostała część kredytu na budowę zostanie wypłacona dopiero po przepisaniu pozwolenia na budowę na kredytobiorcę. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy nie ma jeszcze wydanego pozwolenia na budowę na sprzedającego. Tylko nieliczne banki pozwalają wówczas na jednoczesne wnioskowanie o środki na budowę domu. Jednak w tej sytuacji także do wniosku musimy wybrać i dostarczyć projekt budowlany tak, aby bank mógł oszacować koszty budowy i wartość nieruchomości. W tym przypadku o pozwolenie na budowę należy wystąpić po zakupie działki i dopiero po otrzymaniu tego dokumentu bank uruchomi środki na budowę - dodaje ekspert DK Notus.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK