| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Masz kredyt bankowy? Sprawdź kto może się o niego upomnieć

Masz kredyt bankowy? Sprawdź kto może się o niego upomnieć

W dobie kryzysu ekonomicznego, banki stały się zdecydowanie bardziej ostrożne, jeśli chodzi o udzielanie kredytów oraz świadczenie innych usług finansowych swoim klientom. Podjęły też działania zmierzające do efektywniejszego odzyskiwania zadłużeń, które w ten sposób już powstały, gdyż samodzielne próby odzyskania należności są nie tylko czasochłonne i kosztowne, ale także czasami nieefektywne. Dlatego też powstały podmioty, które specjalizują się w tego rodzaju działalności i służą bankom pomocą.

Do podmiotów, które mogą pomóc bankom w odzyskiwaniu ich wierzytelności należą firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, które w sposób bardziej profesjonalny odzyskają należności.  Formą lepszej i bardziej profesjonalnej działalności windykacyjnej, jest zawieranie umów z firmami windykacyjnymi. Są to przecież podmioty wyspecjalizowane w tego typu działalności, zwykle zdecydowanie lepiej niż oddziały bankowe. Banki mogą zlecać firmom prowadzącym tego typu usługi nie tylko samą windykację należności, ale także działalność w zakresie prowadzenia spraw sądowych oraz monitorowania spłaty zadłużenia. Tak więc posiadając kredyt, którego stan spłaty pozostawia coś do życzenia, nie należy dziwić się, że na drogę sądową wstąpi zamiast banku firma świadcząca usługi windykacyjne, czy też będzie ona sprawdzać stan zadłużenia oraz prowadzić ewentualną windykację należności wobec banku.

Banki, których płynność finansowa zostaje zagrożona, z racji nieracjonalnej działalności finansowej, w wyniku której należności nie są spłacane, mogą również przenieść owe wierzytelności na fundusze sekurytyzacyjne. Fundusze te specjalizują się w nabywaniu wierzytelności. Transakcje te są dla banku bardzo korzystne, gdyż poprzez sprzedaż wierzytelności uzyskują swoje należności, a tym samym poprawiają swoją sytuację finansową i rentowność. Tak więc podmiot, który nie spłaca swoje zadłużenia może liczyć się z tym, ze w miejsce banku wejdzie ów fundusz sekurytyzacyjny.

Polecamy serwis Windykacja

Tak więc przedsiębiorca korzystający z usług finansowych banku, musi liczyć się z tym, że istnieje wiele sposobów na uzyskanie od niego należności, nie tylko przez bank, ale także przez inne podmioty.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK