REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy zgłosić się po kredyt hipoteczny?

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
O kredyty hipoteczne najlepiej jest wnioskować z głową.
O kredyty hipoteczne najlepiej jest wnioskować z głową.

REKLAMA

REKLAMA

Przymierzając się do zakupu nieruchomości, osoby finansujące transakcję kredytem hipotecznym zazwyczaj zaczynają poszukiwania oferty tuż po podpisaniu umowy przedwstępnej ze sprzedającymi. Często okazuje się jednak, że złożony wcześniej podpis może przekreślić szansę na dobrą ofertę kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości czy budowa domu to decyzja podejmowana często raz na cale życie. Przeprowadzenie takiej transakcji, w połączeniu z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny, wymaga skoordynowania kilku działań i terminów. Dlatego też nie należy śpieszyć się z podpisywaniem jakichkolwiek umów, a tym bardziej – z wpłacaniem zadatków czy zaliczek na poczet zakupu.

REKLAMA

REKLAMA

Aby bez większych problemów przejść przez proces zakupu mieszkania, całą operację należy zacząć od sprawdzenia zdolności kredytowej. Jest to szczególnie istotne, gdy kupujący nie posiada wkładu własnego. W ten sposób można zorientować się, w jakim przedziale cenowym szukać mieszkania oraz stworzyć sobie pewien bufor bezpieczeństwa, aby w razie potrzeby mieć możliwość podwyższenia kwoty kredytu, np. na wykończenie czy remont nieruchomości.

Po znalezieniu nieruchomości w zasięgu zdolności kredytowej, dobrą praktyką jest zapoznanie się z draftem umowy przedwstępnej, oferowanej przez zbywcę. Gdy umowa jest niezrozumiała i zawiła dla kupującego, może on przekazać ją do analizy radcy prawnemu lub przedstawić w doradztwie kredytowym, jeżeli z takiego korzysta.

Niektóre firmy na rynku doradczym, gdy za ich pośrednictwem dobiera się ofertę kredytową, analizę umowy przeprowadzają bezpłatnie.

Można takiej firmie również zlecić przygotowanie umowy przedwstępnej. Warto wiedzieć, że umowy często (najczęściej przy transakcjach na rynku wtórnym) są oparte na wzorach znalezionych w Internecie i może w nich występować mnóstwo błędów, ponieważ nierzadko są napisane po prostu niedbale. Zdarza się to nawet przy dokumentach, przygotowywanych przez deweloperów przy zakupie na rynku pierwotnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Czy refinansować kredyt walutowy?

Podpisując umowę przedwstępną, należy pamiętać, że zawiera ona wiele istotnych zapisów, mających wpływ na proces kredytowy (np. terminy płatności, stan prawny nieruchomości, cena).

Banki posiadają własne procedury i wytyczne, które mogą kolidować z zapisami umowy i uniemożliwić pozyskanie środków na zakup. Szczególnie dotyczy to umów, zawieranych na rynku pierwotnym, gdzie zdarza się, że dana inwestycja nie jest akceptowana przez bank ze względu na stan zaawansowania budowy czy też sam deweloper znajduje się na tzw. czarnej liście danej instytucji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Po dokładnym zapoznaniu się i podpisaniu umowy przedwstępnej z dużo większym spokojem zajmiemy się poszukiwaniem i porównywaniem ofert kilku banków.

REKLAMA

Szczególnym zagadnieniem przed podejściem do procesu kredytowego jest historia kredytowa. Jeżeli w przeszłości występowały problemy z systematycznością spłaty zobowiązań, należy zweryfikować, czy historia ta nie będzie przeszkodą w uzyskaniu kredytu. W tym celu pozyskuje się raport z Biura Informacji Kredytowych.
Raport BIK zawiera wszelkie informacje o obecnie spłacanych i przeszłych zobowiązaniach. Pozytywna historia w dużej mierze ułatwia staranie się o kredyt hipoteczny. Taki raport, podobnie jak draft umowy przedwstępnej, można przekazać doradcy, który będzie mógł nakreślić, jak przedstawia się historia wnioskodawcy oczami banku.

Gdy okaże się, że w raporcie takim występują zapisy niekorzystne, można udać się do specjalistycznej kancelarii czy doradztwa finansowego, które pomoże w usunięciu szkodliwych dla wnioskodawcy wpisów. Usługi takie są prowadzone przez wiele firm, z większą lub mniejszą skutecznością. W najlepszych z nich opłaty ponosi się jedynie w momencie skutecznej interwencji w raporcie kredytowym.

Jeżeli od samego początku wszystko dokładnie zaplanujemy i wykonamy bez zbędnego pośpiechu, może to znacząco wpłynąć na przebieg całego procesu kredytowego. Przy długookresowym produkcie, jakim jest kredyt hipoteczny, nie należy się spieszyć, ponieważ najczęściej kończy się to finalizacją w banku, gdzie wszystko działa bardzo szybko.

Lecz jak wiadomo, szybko znaczy również drogo… Bo gdzie człowiek się spieszy… Do kredytów hipotecznych warto podchodzić z odpowiednim dystansem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA