| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Kredyt hipoteczny na duże kwoty i długie terminy

Kredyt hipoteczny na duże kwoty i długie terminy

Z założenia kredyty nie są czymś złym, wręcz przeciwnie umożliwiają kredytobiorcy spełnienie pewnych posunięć finansowych, które bez kredytu byłyby nieosiągalne, np. kupno domu czy mieszkania, czy kredyt pod zastaw posiadanego już domu na jakieś inwestycje.

Zdarza się też czasem, że bank wymaga tylko polisy majątkowej na kupowane przez nas mieszkanie, a nie wymaga polisy na życie. Nie cieszmy się, to nie jest powód do radości. Jeżeli chcemy być spokojni to przynajmniej jedno z małżonków ( to generujące większy dochód ) powinno mieć polisę na życie przynajmniej na kwotę którą jesteśmy winni bankowi, ale najlepiej większą, żeby w razie śmierci po spłaceniu banku zostało jeszcze coś dla naszej rodziny.

Po czwarte jeżeli bank nam powie, że mamy zdolność kredytową na np. 200 000 zł i stać nas na ratę wysokości 1500 zł miesięcznie, to musimy wziąć pod uwagę fakt, że naszym obowiązkiem jest zadbanie o to żebyśmy w razie zachwiania naszych finansów mieli rezerwę finansową.

Przyjmujemy zasadę, że musimy regularnie odkładać i inwestować kwotę, która stanowi co roku równowartość 2 proc. kwoty wziętego kredytu. Zilustruję to na przykładzie:

nasz kredyt wzięliśmy na 200 000 zł – 2 proc. z tego to 4000 zł, przeliczając to na regularne miesięczne wpłaty wychodzi nam, że powinniśmy inwestować około 330 zł miesięcznie.
Mamy w ten sposób pieniądze, które zabezpieczą nas na wypadek utraty pracy, spadku dochodów czy zwiększenia wydatków . Jeżeli uważamy , że nie stać nas na taki luksus, to lepiej zapomnijmy o braniu kredytu, bo tak naprawdę nie stać nas na niego niezależnie od tego co mówi bank.

Banki wyliczają zdolność kredytową, posługując się danymi statystycznymi, np. dotyczącymi kosztów utrzymania na jednego członka rodziny na danym terenie. Nie biorą pod uwagę, czy ktoś jest rozrzutny albo że mogą mu się urodzić trojaczki itp.

Kolejna sprawa, to fakt, że kredyty hipoteczne, bo o takich tu mówimy, to często kredyty walutowe. Są one zazwyczaj korzystniejsze, ale w długim przedziale czasowym, musimy się liczyć z wahaniem ceny danej waluty i możliwością okresowego wzrostu raty.

Pamiętajmy, że decyzja o kredycie może zaważyć na naszym życiu w znacznym stopniu, dlatego wszystko musi być przemyślane, przeliczone, a oferty różnych banków rzetelnie porównane. Nie żałujmy na to naszego czasu i energii, a zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mieć mniej stresów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK