| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Gdzie najszybciej dostaniemy duży kredyt

Gdzie najszybciej dostaniemy duży kredyt

Powszechnie uważa się, że w bankach oferujących dobre warunki kredytu na decyzję o przyznaniu kredytu czeka się dłużej. Analitycy Home Broker sprawdzili w których bankach procedury kredytowe trwają najkrócej.

Doradcy zwracają też uwagę na długi proces oczekiwania na uruchomienia kredytu w Polbanku. Bank ten cieszył się w ostatnich miesiącach dużym zainteresowaniem klientów ze względu na ofertę zarówno w euro, jak i we frankach, a także za jeden z najbardziej liberalnych sposobów wyliczania zdolności kredytowej. W tym miesiącu bank dość istotnie zaostrzył jednak warunki udzielania kredytów (m.in. podniósł marże i zmniejszył zdolność kredytową). Stosunkowo nisko został też sklasyfikowany w naszym zestawieniu Deutsche Bank, który podobnie, jak DnB Nord, ma w opinii doradców dość rygorystyczne wymagania w zakresie dokumentacji.

Bank

Pozycja w rankingu szybkości

ING BŚ

1

Pekao SA

2

Nordea Bank

3

Eurobank

4

Lukas Bank

5

Multibank

6

mBank

7

BZ WBK

8

Pekao BH

9

PKO BP

10

Millennium

11

BOŚ Bank

12

BGŻ

13

Deutsche Bank PBC

14

Polbank

15

DnB NORD

16

Źródło: Home Broker Doradcy Finansowi

Czas rozpatrywania wniosku zwykle jest niewiadomą

Czas rozpatrywania wniosku kredytowego może mieć bardzo istotne znaczenie dla klienta na przykład w sytuacji, gdy wpłacił zadatek, a w umowie przedwstępnej przyjęto dosyć krótki termin, w jakim powinna zostać podpisana umowa ostateczna. Przedłużające się procedury w bankach mogą narazić takich klientów na stratę. Poza tym, szybkość udzielania kredytów to jeden z najtrudniejszych do zbadania przez indywidualnego klienta parametrów oferty poszczególnych banków.
Dodaliśmy do niego jeszcze jeden – zdolność kredytową. Wzięliśmy pod uwagę maksymalną kwotę kredytu w złotych, na jaką może liczyć 4-osobowa rodzina o łącznych dochodach 8 tys. zł netto. Obliczyliśmy następnie, o ile maksymalna zdolność w poszczególnych bankach odbiega od mediany dla rynku (dane na osi Y). Na podstawie wyników szybkości oraz zdolności kredytowej stworzyliśmy mapę banków. Za szybkość przyznawaliśmy punkty dodatnie i ujemne (suma na osi X).

Banki znajdujące się w prawej górnej ćwiartce wykresu mają jednocześnie sprawny proces oraz liberalnie wyliczają zdolność. Z kolei banki w lewej dolnej ćwiartce są mniej hojne i jednocześnie czas oczekiwania na wypłatę środków jest dłuższy od średniej. Są też banki pośrednie. Przykładowo BOŚ, nie wyróżnia się na plus pod względem szybkości procesowania wniosków, ale za to jest w stanie udzielić dosyć dużego kredytu. Na drugim biegunie mamy Lukas Bank – sprawny procesowo (piąte miejsce) i jednocześnie bardzo rygorystyczny w wyliczaniu zdolności.

Kalkulator rat kredytu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK