| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Śmierć kredytobiorcy a obowiązek spłaty kredytu przez spadkobierców

Śmierć kredytobiorcy a obowiązek spłaty kredytu przez spadkobierców

W przypadku śmierci kredytobiorcy, spadkobiercy często zastanawiają się, w jakim stopniu i kto odpowiada za długi osoby zmarłej.

Jak duże jest zadłużenie?

Bardzo często w praktyce powstaje problem ustalenia składników masy spadkowej. W przypadku, gdy spadkodawca był zarazem jedynym kredytobiorcą, pojawia się problem z uzyskaniem od banku informacji na temat salda kredytu i wszelkich informacji związanych z umową kredytu/pożyczki. Bank, w zakresie wszelkich informacji pozyskanych od klienta a związanych z wykonywaniem przez siebie czynności bankowych , związany jest tajemnicą bankową. Ustawa Prawo Bankowe określa zamknięty katalog podmiotów oraz sytuację, w których bank może udzielić informacji objętej tajemnicą bankową. Nie ma wątpliwości, że jedną z takich właśnie informacji będzie stan salda kredytu. Zgodnie z ustawą Prawo Bankowe, banku nie obowiązuje zachowanie tajemnicy bankowej m. in. wobec osoby, której ta tajemnica dotyczy (drugiej strony czynności bankowej - kredytobiorcy). Aby uzyskać od banku stosowną informację, nie wystarczy jednak przedstawienie aktu zgonu kredytobiorcy. Spadkobiercy wstępują we wszystkie prawa i obowiązki spadkodawcy już w momencie otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednak to „wstąpienie” nie jest definitywne, gdyż w terminie 6 miesięcy o dowiedzeniu się o tytule swojego powołania do spadku, spadkobierca może złożyć oświadczenie o odrzuceniu bądź przyjęciu spadku. W przypadku odrzucenia spadku, spadkobiercę odrzucającego traktuje się tak, jakby nie dożył otwarcia spadku, tj. nigdy nie wstąpił w prawa i obowiązki spadkodawcy. Tym samym ujawniając informację objętą tajemnicą bankową spadkobiercy, który następnie odrzuciłby spadek, bank naraziłby się na odpowiedzialność z tytułu ujawnienia informacji objętych tajemnicą bankową osobie nieuprawnionej. Bank ujawni tajemnicę, tj. udzieli informacji o kredycie (saldo, harmonogram itp.) dopiero gdy przedłożymy prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 1025 § 1 kc) bądź poświadczenie dziedziczenia sporządzone przez notariusza, równoważne w skutkach z postanowieniem sądu (art. 1025 § 1 kc w zw. z art. 95 a i następnymi ustawy Prawo o notariacie). Stwierdzenie nabycia spadku nastąpić może na wniosek spadkobierców, ale także innych osób zainteresowanych, np. wierzyciela.

Jakie są składniki kredytu hipotecznego?

Jak wynika z powyższego, najbezpieczniej jest więc przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, tak, aby uniknąć późniejszych niespodzianek w postaci np. dużego kredytu do spłaty. Warto pamiętać, że co do zasady, brak złożenia oświadczenia o sposobie przyjęcia bądź o odrzuceniu spadku traktowany jest jako przyjęcie spadku wprost. Wyjątek stanowi art. 1015 § 2 zd. drugie kc, zgodnie z którym brak stosownego oświadczenia w przypadku, gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych (np. małoletni), osoba co do której istnieją przesłanki do całkowitego ubezwłasnowolnienia lub osoba prawna, skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Skutek w takiej sytuacji rozciąga się na wszystkie osoby, które nie złożyły oświadczenia w terminie (art. 1016 kc).

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK