| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Warunki i polityka kredytowania dla MSP

Warunki i polityka kredytowania dla MSP

W roku 2014 szacuje się znaczną poprawę w zakresie udzielanych kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie krótkoterminowych. Wyższy wzrost szacuje się w sektorze MSP. W sektorze dużych przedsiębiorstw spadło zainteresowanie banków udzielaniem kredytów. Trudny okres 2011-2013 wywołał wiele zmian w sektorze kredytowym i bankowym. Banki znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielanych kredytów. Spadek w okresie 2011-2013 to około 9,5% dla MSP oraz 4,9% dla dużych przedsiębiorstwa. Banki nadal planują i wprowadzają zmiany polityki kredytowej. Zmiany wynikają ze zmian na rynku przedsiębiorstw.

W okresie 2010-2011 banki częściej udzielały kredytów dużym przedsiębiorstwom, szczególnie krótkoterminowych (wzrost o 8,5% rocznie). Okres 2011-2013 był okresem spadku ilości udzielanych kredytów, średnio o 21,3% na rok.  Trudne warunki utrzymywały się dla sektora MSP.

W ostatnich latach znacznie spadła marża dla kredytów o wysokim ryzyku, ograniczono wartość wymaganych zabezpieczeń. Wzrosły poza odsetkowe koszty kredytów oraz maksymalna kwota udzielanych kredytów.  Wzrosła marża dla kredytów oraz maksymalny okres  i okresy kredytowania. Trudny okres dla banków i firm – znacznych zmian polityki kredytowej skończył się w 2013. Kolejne lata ocenia się na ograniczenie zmian i stabilizacje. Lata 2010-2012 był okresem rozwoju i wzrostu rynku kredytowego dla firm. Po recesji z 2009-2010 firmy szeroko wprowadzały zmiany w zakresie technologii, IT, innowacji oraz produktów, marketingu i handlu. Znaczne zaangażowanie banków wywołało spadki na rynku kredytowym w 2013 oraz stabilizacje zainteresowania w 2014.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dla sektora bankowego najważniejszymi czynnikami zmian  i wprowadzania nowej polityki jest sytuacja kapitałowa banków oraz ryzyko branży. W ostatnich latach czynniki te obniżyły zaangażowanie banków w akcje kredytowe, średnio o 17,4% rocznie. Lata 2009-2010 były okresem recesji wynikającym z wysokiego ryzyka sektora bankowego. Okres 2011-2013 to czas wzrostu wynikający z nowej polityki banków – zmian w zakresie ryzyka, ilości udzielanych kredytów oraz marży i kosztów.

Dla wielu banków ważnym czynnikiem dla budowy działalności kredytowej jest ryzyko oraz warunki gospodarcze, warunki gospodarowania. W Polsce niezbędna jest również ocena rynku konkurencji oraz presja konkurencyjna. Jako ważne czynniki zmian wymienia się również: warunki popytowe, ilość kredytów zagrożonych, sytuacja najważniejszych kredytobiorców. Wzrasta znaczenie polityki oraz decyzji NBP w zakresie polityki kredytowania, finansów banków i polityki zabezpieczeń.

Oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników

Zmiany kredytowe wynikają ze zmian popytowych. W ostatnich latach przedsiębiorstwa najczęściej szukają kredytów na inwestycje i środki trwałe oraz kapitał obrotowy. Firmy szukają środków na fuzje i przejęcia dla rozbudowy, zmian działalności, zakresu działania, rynku odbiorców.  Wiele firm poszukuje środków finansowych, szczególnie kredytów dla ograniczenia, rozliczenia i restrukturyzacji długu. 

Szacunki i prognozy dla rynku kredytowego wskazują na wzrost zainteresowania kredytami. Zmiany dotyczą kredytów długookresowych dla dużych przedsiębiorstw oraz krótkoterminowych dla MSP. Znaczne spadki ocenia się dla MSP (długoterminowe kredyty). Na niskim poziomie szacuje się kredytowanie krótkoterminowe dużych przedsiębiorstw.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK