| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Umiesz liczyć? Jeśli chcesz otrzymać kredyt konsumpcyjny, licz na swój bank – takie motto będzie przyświecało rynkowi pożyczek gotówkowych w 2010 r. Kredyty gotówkowe wciąż będą udzielane, ale z dużo mniejszym rozmachem niż w ostatnich latach. To już nie będzie przyrost o ponad 30 czy kilkanaście procent rocznie jak w latach 2008 i 2009 r., lecz co najwyżej około 10 procent – uważa Łukasz Molenda, dyrektor zespołu kredytów dla ludności w Banku Zachodnim WBK.

I to pod warunkiem, że wiarygodni i pożądani przez banki klienci będą mieli apetyt na tego typu pożyczki. Bowiem, zdaniem Łukasza Molendy, banki w większym stopniu niż wcześniej będą podejmowały próby wyselekcjonowania wśród swoich klientów osób, które mają potrzeby finansowe, a jednocześnie dają gwarancję spłaty. Takie dzialania już zresztą zapowiedział Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku (do BRE należą mBank i MultiBank). Zdaniem Michała Kuchty, Dyrektora Centrum Rozwoju Produktów Kredytowych db kredyt, w tym roku powodzeniem będą cieszyć się kredyty konsolidacyjne, których celem jest spłacenie zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Na te jednak szanse mają osoby, które radzą sobie z obsługą dotychczasowych kredytów.

Nikt nie ma wątpliwości, że zapoczątkowany w ubiegłym roku trend ostrożnościowej polityki kredytowej utrzyma się. Banki będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie właściwych proporcji między poziomem zadłużenia klientów a ich dochodem. Trudniej będzie otrzymać kredyt klientom o nieregularnych zarobkach i niższych dochodach. Można się także spodziewać, że banki położą jeszcze większy nacisk na skuteczność działań windykacyjnych, a także wszelkich procesów monitoringu bieżących spłat. Tym bardziej, że - jak pokazały dane Komisji Nadzoru Finansowego - z terminowym regulowaniem rat Polacy mają coraz większy problem. Z 154,5 mld zł kredytów konsumpcyjnych na koniec ubiegłego roku gospodarstwa domowe nie spłacały regularnie już 10,8 proc. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 6,6 proc. Oznacza to, że banki na koniec zeszłego roku miały problem z odzyskaniem 16,7 mld zł kredytów konsumpcyjnych (w tej definicji mieszczą się kredyty w rachunku bieżącym, na kartach kredytowych, ratalne, samochodowe i przede wszystkim gotówkowe).

Polecamy: Polacy nie dbają o swoje oszczędności

Drożeją pożyczki gotówkowe

W tej sytuacji nie dziwi, że kredyt gotówkowy jest coraz trudniej dostać i jest on coraz droższy. Jak wynika z zestawienia ofert 23 banków, przygotowanego przez niezależną firmę pośrednictwa finansowego Gold Finance, w styczniu średni koszt 3-letniej pożyczki w wysokości 10 tys. zł w „swoim” banku wyniósł 3248 zł. Był o 20 zł wyższy niż przed miesiącem. W przypadku „obcych” klientów średni koszt za nasz kredyt wzrósł o 25 zł, z 3461 zł do 3486 zł.

Podwyżki

W styczniu oferta kredytów gotówkowych podrożała w: Polbanku EFG, Getin Noble Banku, Euro Banku, Alior Banku i PKO BP. W efekcie doszło do sporego przemeblowania w naszym rankingu. Pozycję lidera stracił Polbank EFG, po podwyżkach na niższe miejsca spadli też Getin Noble Bank oraz Alior. Na atrakcyjności straciła również oferta PKO BP. Grudniowa przecena pożyczek gotówkowych w PKO BP okazała się chwilową zmianą. Od tego roku znów jest drożej. Jedyne spadki cen zafundowali klientom MultiBank, BPH i Bank Pocztowy. W ofertach obniżyły się koszty prowizji i ubezpieczeń.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK