REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki wpływ na rynek kredytowy oraz rynek nieruchomości ma program „Rodzina na Swoim”?

Romuald Pilitowski
Prezes Zarządu Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Biorąc pod uwagę zainteresowanie dopłatami, program Rodzina na Swoim odniósł na rynku olbrzymi sukces.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie dopłatami, program Rodzina na Swoim odniósł na rynku olbrzymi sukces.

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż już ponad 200 lat temu Adam Smith zauważył, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie samodzielnie sprawnie regulować rynek dóbr i usług, rządzący krajem wydają się nie zauważać tej obserwacji. Także uważane za liberalne partie polityczne prowadzą politykę, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan określiłby słowami: „Jeżeli coś działa, opodatkuj. Jeżeli nadal działa, reguluj. Jeśli przestanie działać, dotuj”. Nikogo nie dziwi zatem fakt, iż szeroko zakrojony program „Rodzina na Swoim” ma swój istotny wpływ zarówno na rynek nieruchomości, jak i na rynek kredytów.

REKLAMA

Banki dostrzegły swój interes w programie kredytów z dopłatami. Jest oczywiste, iż popyt na kredyty z dopłatami jest większy niż dla kredytów bez dopłat. A skoro popyt jest większy, to czemu cena produktu, w tym przypadku oprocentowanie, miałaby być mniejsza? Osobie postronnej mogłoby się wydawać, iż wysokość oprocentowania kredytów z dopłatą będzie nominalnie niższa, niż w przypadku kredytów bez dopłat. W przypadku kredytu dotowanego przez pierwsze osiem lat płatnikiem znacznej części raty odsetkowej jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest przecież mało prawdopodobne, aby bank państwowy upadł i nie spłacił swoich zobowiązań. Co więcej, ze względu na niższą ratę kredytobiorcy są obciążeni w mniejszym stopniu, także ryzyko nieterminowanej spłaty również spada tym bardziej. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

REKLAMA

Bardzo łatwo jest prześledzić to na przykładzie ofert poszczególnych instytucji finansowych. Wysokość podstawowych kosztów kredytu, tj. marży lub prowizji od udzielenia kredytu jest większa w przypadku kredytu z dopłatami w Lukas Banku, Eurobanku, PKO BP oraz BZ WBK. Takie same marże, niezależnie od tego, czy jest to kredyt z dopłatami, czy bez są natomiast w Banku Millennium, Pekao S.A., Alior Banku, Banku Gospodarki Żywnościowej, mBanku, MultiBanku, a także banku BNP Paribas Fortis. Ten ostatni można zresztą pochwalić za to, iż część opłat w przypadku „Rodziny na Swoim” jest niższa.

Przeczytaj także: “Rodzina na Swoim” przepis na...

Wpływ ustawy o wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania jest widoczny również na rynku nieruchomości. Ustawodawca przewidział pewne ograniczenia w metrażu mieszkania. Powierzchnia mieszkania nie może przekroczyć 75 m2, natomiast pełną wysokość dopłat uzyskują mieszkania w przedziale do 50 m2. Tym samym nieproporcjonalnie mniejszym zainteresowaniem niż w latach 2005-2007 cieszą się mieszkania, których powierzchnia przekracza 75 m2, a które do programu w ogóle się nie kwalifikują. W przygotowanym przez Narodowy Bank Polski „Raporcie o sytuacji nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w latach 2002-2009” można przeczytać, iż w II kwartale 2007 r. mieszkania powyżej 80m2 stanowiły 31% ogółu wszystkich mieszkań sprzedawanych w Warszawie na rynku pierwotnym. Dwa lata później, w II kwartale 2009 r. odsetek ten stanowił jedynie 17%, co oznacza spadek o blisko połowę. Oczywiście duży udział w tym procesie miał także kryzys finansowy, który obniżył zarówno apetyt banków na udzielanie kredytów, jak i klientów – na ich zaciąganie. Nic dziwnego, iż niesprzedane dotychczas duże mieszkania deweloperzy niejednokrotnie dzielą na kilka mniejszych, a w nowo rozpoczynanych inwestycjach dominują nieduże lokale.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę zainteresowanie dopłatami, program Rodzina na Swoim odniósł na rynku olbrzymi sukces. Z jednej strony umożliwił wielu rodzinom zakup wymarzonego mieszkania czy też budowę domu. Z drugiej strony, tani kredyt zapewnił deweloperom i bankom rzeszę nowych klientów, którzy w normalnych okolicznościach na zakup by się nie zdecydowali. Nadal otwarte pozostaje pytanie, czy bardziej odpowiednią nazwą nie byłoby Program „Deweloperzy i Banki na Swoim”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA