| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Wyślij kredyt na urlop – czyli jak odpocząć od rat?

Wyślij kredyt na urlop – czyli jak odpocząć od rat?

Nadciąga okres wyjazdów, a tym samym sporych wydatków z tym związanych. Jeżeli czujesz, że Twój portfel może tego nie przetrzymać, a spłacasz kredyt hipoteczny, zastanów się nad zawieszeniem spłat jego rat.

Wyjazd wakacyjny, zazwyczaj jeszcze z rodziną, to spory wydatek, który może spowodować, że trudniej będzie dopiąć budżet w danym miesiącu. Możemy poszukać jednak pewnych oszczędności. jeśli jeżeli spłacasz kredyt mieszkaniowy, warto pomyśleć nad tzw. wakacjami kredytowymi, czyli czasowym obniżeniem lub zawieszeniem spłat naszej comiesięcznej raty.

Czym są wakacje kredytowe

Oczywiście, nie jest tak, że niespłacona rata „znika”. Zostanie ona odpowiednio doliczona do kolejnych rat (co spowoduje, że nasze miesięczne raty wzrosną) lub też okres spłaty zostanie wydłużony o okres, w którym rat nie płaciliśmy.

Jest pewien istotny szczegół, na który powinniśmy jednak zwrócić uwagę przed skorzystaniem z wakacji kredytowych. A mianowicie – czy zawieszona zostanie nam całość raty, czy też tylko jej część, tzw. część kapitałowa.

Zobacz: Pożyczki i kredyty gotówkowe we wrześniu 2011 - ranking

Zawieszenie spłaty części kapitałowej - czy to wystarczy na wakacje

W pierwszych latach spłacania kredytu(w przypadku rat równych), spłacamy głównie odsetki. Tym samym, w naszej racie, część kapitałowa jest nieduża – sięgnie zaledwie kilkunastu procent całej raty. Dzieje się tak, ponieważ część kapitałową (czyli pieniądze, które otrzymaliśmy od banku) spłaca się pod koniec okresu kredytowania, natomiast odsetkową (czyli koszt, który naliczył nam bank za udzielenie tej pożyczki) na początku.

Sprawdźmy o ile mniejszą ratę zapłacimy, jeżeli skorzystamy z wakacji kredytowych polegających na zawieszeniu spłaty części kapitałowej raty.

Zakładając, że stosunek części kapitałowej do całości raty wyniesie 17% (średnia rynkowa ), a rata równa dla kredytu hipotecznego na kwotę 200 000 zł*to 1 270 zł (najtańsze oferty kredytowe na rynku wg porównywarki kredytów mieszkaniowych TotalMoney.pl).
Korzystając z wakacji kredytowych, polegających na zawieszeniu spłaty części kapitałowej raty, zmniejszymy naszą miesięczną ratę o 216 zł (1 270 *17%). Pozostałą kwotę zapłacić musimy – czyli nadal ponad 1 000 zł.

W zgoła odmiennej sytuacji będą osoby, które spłacają kredyt w oparciu o raty malejące. W ich przypadku sytuacja będzie odwrotna i w początkowej fazie spłaty kredytu udział części kapitałowej w racie, będzie znacznie większy niż części odsetkowej. Tym samym w ramach wakacji kredytowych, kredytobiorca będzie spłacał raty nawet o połowę niższe.

Zobacz: Czy warto brać pożyczki gotówkowe na małe kwoty?

Czytaj także

Autor:

TotalMoney.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli z twoich wyliczeń wynika, że nie opłacą Ci się wakacje kredytowe , może warto pomyśleć nad zrefinansowaniem swojego kredytu.
Jeśli z twoich wyliczeń wynika, że nie opłacą Ci się wakacje kredytowe , może warto pomyśleć nad zrefinansowaniem swojego kredytu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK