| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?

W umowie kredytu znalazłeś klauzulę tzw. bankowego tytułu egzekucyjnego. Dla banku jest to bardzo wygodne zabezpieczenie kredytu. Dla niesumiennego dłużnika to spory kłopot. Bardzo szybko do jego drzwi może zapukać komornik.

Bankowy tytuł egzekucyjny jest szczególnym przywilejem instytucji finansowych oraz sporym usprawnieniem procedury egzekucji długów. W standardowej klauzuli dłużnik oświadcza, iż poddaje się egzekucji w zakresie roszczeń wynikających z umowy kredytu.

B.t.e. może być wystawiony także przeciwko dłużnikowi, który zabezpiecza wierzytelność banku (np. poręczycielowi) o ile złożył on oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Co do zasady nie ma terminu w których oświadczenie powinno być złożone. Przeważnie jest ono zawarte w umowie kredytowej, jednak może być złożone przez dłużnika także później.

Jan Kowalski wziął kredyt w banku X. Jednak w związku z trudnościami finansowymi, zawarł z bankiem umowę przesuwającą termin spłaty. W zamian złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji uprawniającej bank do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

Zobacz: Dokąd udać się po kredyt samochodowy? – ranking z sierpnia 2011

Wystawienie tytułu

Co daje takie oświadczenie? Zgodnie z art. 97 ust. 1 prawa bankowego b.t.e. może być podstawą egzekucji wobec dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik spłaca regularnie raty takie oświadczenie nie zmienia w żaden sposób jego sytuacji. Jednak, gdy kredytobiorca przestaje regularnie spełniać swoje zobowiązania wtedy też bank wystawia b.t.e.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Jednocześnie z wystawieniem tytułu nasz wierzyciel zwróci się do sądu o wydanie tzw. klauzuli wykonalności. Sprawa z tego wniosku potoczy się bardzo szybko. Sąd rozpatruje wniosek o nadanie tytułowi klauzuli wykonalności niezwłocznie, nie później jednak niż trzy dni od daty jego złożenia (art. 97 ust. 3 prawa bankowego). Gdy tylko to nastąpi do drzwi dłużnika może już zapukać komornik.

Postępowanie o nadanie klauzuli

Samo postępowanie nie jest zbyt skomplikowane. Rozpatrzenie wniosku następuje na posiedzeniu niejawnym Sądu. Dłużnik nie ma możliwości obrony co do zasadności wniosku. Cała procedura ogranicza się jedynie do sprawdzenia, czy bank wystawiając tytuł dochował wymogów formalnych, m.in. czy tytuł został wystawiony przez bank w terminie, czy nie przekracza kwoty podanej w oświadczeniu, co do której dłużnik poddał się egzekucji.

Zobacz serwis: Kredyt konsumencki

Sąd nie bada, czy dług rzeczywiście istnieje i to w wysokości, która jest dochodzona. Jeżeli stwierdzi, iż dłużnik złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji wtedy nadaje tytułowi klauzulę wykonalności. Zaopatrzony w taką klauzulę tytuł może już do przeprowadzenia egzekucji. Cała procedura z tym związana jest znacznie krótsza, niż przejście całej drogi sądowej, która często bywa czasochłonna. 

źródła: www.nbportal.pl

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednocześnie z wystawieniem tytułu nasz wierzyciel zwróci się do sądu o wydanie tzw. klauzuli wykonalności.
Jednocześnie z wystawieniem tytułu nasz wierzyciel zwróci się do sądu o wydanie tzw. klauzuli wykonalności.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK