| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Jakie są rodzaje kart zbliżeniowych?

Jakie są rodzaje kart zbliżeniowych?

Eksperci szacują, że w chwili obecnej Polacy są posiadaczami 6,5 mln kart zbliżeniowych. 90 proc. tych nowoczesnych plastików pochodzi z pięciu banków. Które instytucje planują w najbliższym czasie wprowadzić bezstykowe karty?

Od połowy stycznia br. liczba zbliżeniowych kart płatniczych wzrosła o 4,22 mln (+179 proc.) i przekroczyła właśnie 6,57 mln. Zdecydowana większość z nich (95 proc.) to karty debetowe, wydane do rachunków osobistych. Bezstykowe kredytówki stanowią 3,5 proc. (ok. 230 tys.), a karty przedpłacone, wydawane głównie przy okazji dużych festiwali muzycznych, to 1,5 proc. (niewiele ponad 100 tys.). Wysoka dynamika wzrostu nowoczesnych plastików jest głównie zasługą dwóch największych banków – PKO BP i Banku Pekao. Drugi z nich, po tym jak w grudniu ubiegłego roku zaczął wydawać karty debetowe w technologii zbliżeniowej, tydzień temu dołączył do grona milionerów. Dodając trzy kolejne banki z listy (ING Bank Śląski, BZ WBK i Citi Handlowy), okazuje się, że skupiają one 90 proc. (5,9 mln) wydanych zbliżeniówek.

Za sprawą szybkiego wzrostu liczby kart bezstykowych już co piąta z nich umożliwia wykonywanie płatności do 50 zł wyłącznie za pomocą przybliżenia do odpowiedniego terminalu. W praktyce oznacza to brak konieczności podawania kodu PIN. Istnieje jednak różnica między technologiami, zastosowanymi przez organizacje płatnicze Visa i MasterCard. Dla transakcji powyżej 50 zł w przypadku kart typu payWave (Visa) konieczne jest umieszczenie jej w terminalu, tak jak w przypadku tradycyjnych plastików. Technologia PayPass, zastosowana przez MasterCard, również wymaga PIN-u dla transakcji powyżej 50 zł, jednak płatność wciąż może odbyć się bez fizycznego kontaktu karty z terminalem. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe stało się oferowanie kart w niestandardowej formie, jak na przykład naklejki, breloka czy nawet zegarka. Wydają je obecnie Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, mBank, i Polbank, a od niedawna również Bank Millennium. Łączna liczba zbliżeniowych gadżetów zbliża się do 37 tys. i stanowi niewiele ponad 0,5 proc. bezstykowego segmentu. Ze względu na brak możliwości korzystania z bankomatów, gadżety te nie mają szans stać się substytutem zwykłych kart zbliżeniowych.

Przeczytaj również: Co wybrać: kantor czy bankomat?

Bardziej uniwersalne rozwiązanie, zastosowane przez MasterCard, nie powoduje jednak zmiany rynkowych sił. Podobnie jak w segmencie tradycyjnych kart płatniczych, Visa góruje z ponad 60-proc. udziałem. Współpraca z PKO BP i podpisanie umowy z Bankiem Pekao prawdopodobnie spowoduje, że rynkowe udziały Visy przekroczą w niedługim czasie dwie trzecie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK