REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet

3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
3D Secure – czyli jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczenie płatności kartą w Internecie 3D Secure stosowane jest w Polsce już od czterech lat, ale jego popularność rośnie bardzo powoli. Liczba banków, które pozwalają zabezpieczyć dodatkowym hasłem płatności kartą w Internecie wkrótce wzrośnie do czterech.

Część użytkowników kart ze względów bezpieczeństwa obawia się płacić nimi w Internecie. Te obawy mają pewne uzasadnienie, bo płatności bez fizycznej obecności karty rzeczywiście wydają się zabezpieczone najsłabiej spośród wszystkich typów transakcji kartowych.

REKLAMA

Do podjęcia gotówki z bankomatu potrzebne jest posiadanie karty i znajomość kodu PIN. Przy klasycznej płatności bezgotówkowej wymagana jest karta i PIN lub podpis.

Mniej restrykcyjne są zasady wykonywania płatności zbliżeniowych. Tu, aby zapłacić za towar lub usługę, wystarczy jedynie mieć kartę w portfelu posiadanie karty – jednak systemowe ograniczenia liczby i kwoty transakcji, które można w ten sposób wykonać, zwiększają bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Ilościowych ani kwotowych ograniczeń nie ma natomiast przy płatnościach internetowych (chyba że bank pozwala posiadaczom kart indywidualnie ustalić kwotowy limit dla transakcji zdalnych).

Choć można w ten sposób dokonywać płatności na wysokie kwoty, transakcje odbywają się bez weryfikacji kodu PIN i podpisu użytkownika. Wystarczy, że osoba dokonująca internetowych zakupów zna numer karty i podstawowe dane jej użytkownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To może rodzić obawy, że osoba nieuprawniona posłuży się skradzioną lub znalezioną kartą. Jej legalnemu użytkownikowi pozostaje wtedy droga reklamacyjna.

Dodatkowe hasło potwierdza tożsamość płacącego

Sposobem, by do takich nadużyć dochodziło rzadziej, jest dodatkowe zabezpieczenie zdalnych transakcji w standardzie 3D Secure (dla kart Visa nosi ono nazwę Verified by Visa, zaś dla kart MC: MasterCard Secure Code).

W największym uproszczeniu polega ono na tym, że bank wyraża zgodę na obciążenie karty kwotą transakcji dopiero wtedy, gdy klient dokonujący płatności dodatkowo potwierdzi, że jest uprawniony do jej wykonania.

Stosowany jest tu identyczny rodzaj uwierzytelnienia, co w systemie bankowości internetowej. Klient jest więc przekierowywany z e-sklepu do serwisu internetowego swojego banku, a tam musi wpisać jednorazowe hasło. Może to być np. kod SMS wysłany przez bank na zarejestrowany w systemie numer telefonu komórkowego klienta lub odczyt hasła wygenerowanego przez przekazany tej osobie token.

W efekcie przy płatnościach internetowych uzyskuje się taki sam poziom bezpieczeństwa, jak przy zleceniach wydawanych w systemie bankowości internetowej.

Zabezpieczenie działa dopiero w trzech bankach

REKLAMA

Najdłużej, bo już od roku 2008, z 3D Secure korzystają klienci BZ WBK. Bank wyposażył w tę usługę wszystkie wydawane karty. Po aktywacji 3D Secure klienci tego banku potwierdzają transakcje dokonywane w sklepach internetowych kodem SMS lub kodem z tokena – w zależności od tego, którego rozwiązania używają na co dzień we współpracy z bankiem.

W Citi Handlowym posiadacze kart kredytowych używają haseł 3D Secure od maja 2011 r. Jednorazowe hasła są każdorazowo przesyłane na numer telefonu komórkowego klienta. Karty debetowe takich zabezpieczeń nie posiadają do dziś.

Karta kredytowa na wczasach

Bankomat połknął Ci kartę? Spokojnie!

REKLAMA

Od czerwca 2012 r. do listy banków oferujących 3D Secure dołączył ING. W pierwszej kolejności zabezpieczone zostały transakcje wykonywane kartami debetowymi, których bank obsługuje najwięcej, a także specjalnymi kartami przedpłaconymi, które służą wyłącznie do dokonywania transakcji internetowych. Płatność w e-sklepie musi być potwierdzona kodem autoryzacyjnym przesyłanym do klienta w formie wiadomości SMS lub dostarczanym przez telefoniczny serwis HaloŚląski. Natomiast posiadacze kart kredytowych ING na wprowadzenie 3D Secure muszą poczekać do końca roku.

Już wkrótce na tej liście pojawi się kolejny bank. Wprowadzenie 3D Secure jeszcze w lipcu zapowiadało Millennium. W przejściowym okresie klienci będą mogli wykonać trzy płatności internetowe nie potwierdzone jednorazowymi hasłami SMS, później taka możliwość zostanie wyłączona. Docelowo zabezpieczeniem będą objęte wszystkie karty.

Mniej konkretne są plany innych instytucji. BNP Paribas przymierza się do wprowadzenia 3D Secure w przyszłym roku. Natomiast Nordea Bank informuje, że na poziomie skandynawskiej centrali grupy powstały już plany wdrożenia tej usługi, jednak nie można jeszcze określić, kiedy skorzystają z niej polscy klienci tego banku.

Jest bezpiecznie, ale nie do końca

Wprowadzenie 3D Secure przez krajowe banki nie oznacza jeszcze całkowitego wyeliminowania ryzyka związanego z płaceniem kartą w Internecie.

Zabezpieczenie jest tak mocne, jak jego najsłabszy punkt – a tu najsłabszym punktem są zagraniczne sklepy internetowe, które 3D Secure nie wdrożyły.

Przestępca, który pozna dane karty zabezpieczonej przez bank, nie będzie mógł jej użyć w zdecydowanej większości krajowych e-sklepów. Jednak to nie eliminuje ryzyka, że karta zostanie użyta w sklepie, który nie wdrożył tego zabezpieczenia.

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA