| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Największe zyski w listopadzie przyniosły inwestycje w złoto

Największe zyski w listopadzie przyniosły inwestycje w złoto

W listopadzie najwięcej, można było zyskać nabywając jednostki funduszy inwestujących w złoto. Fundusz Superfund Goldfuture zarobił w tym czasie aż 15,3%, a DWS Gold - 8%. Największe straty przyniosły natomiast inwestycje w akcje tureckie. Jednostki DWS Turcja spadły w minionym miesiącu w 11,1%

Na czele grupy walutowych funduszy zagranicznych stoją, podobnie jak to było w przypadku zagranicznych funduszy złotowych, podmioty inwestujące na rynkach wschodzących. Tylko w przypadku tych rynków można mówić o wyraźnym ożywieniu gospodarek i wydaje się, że to właśnie duże kraje emerging markets będą głównym motorem wzrostu światowej gospodarki.

Najwięcej w listopadzie zarobili jednak inwestorzy posiadający jednostki funduszy których wartość jest pochodną cen złota. Żółty kruszec w listopadzie wzrósł o ponad 12%. Fundusz DWS Gold zanotował natomiast nieco ponad 8%. Jak i we wcześniejszych przypadkach powodem różnicy było umocnienie się złotego, w tym przypadku w stosunku do dolara, w którym wyceniane jest złoto. Naprawdę imponującą stopę zwrotu zanotował za to fundusz Superfund Goldfuture inwestujący, jak sama nazwa wskazuje na rynku terminowym złota. W tym przypadku najbardziej prawdopodobną przyczyną aż tak wysokiej stopy zwrotu było zastosowanie dźwigni finansowej.

W listopadzie odrodziły się fundusze Superfund TFI – jedynego na polskim rynku łatwo dostępnego TFI zarządzającego funduszami typu managed futures. Fundusze były hitem roku 2008 jednak w roku bieżącym zaczęły przynosić bardzo niskie stopy zwrotu. Inwestorzy zapewne mają nadzieję, że wyniki listopada są sygnałem zapowiadającym dłuższą poprawę. Fundusze typu managed futures z powodu nietypowej polityki inwestycyjnej i stosowania dźwigni finansowej często cechują się znaczną zmiennością wyników. Czasami bywa nawet tak, że na wyniki całego roku największy wpływ ma stopa zwrotu zanotowana w bardzo krótkim okresie. Mimo tak dużego ryzyka, z powodu niskiej korelacji z podstawowymi klasami aktywów są one pożądane jako dodatek do portfela długoterminowego inwestora, chcącego dobrze zdywersyfikować (zróżnicować) swoje inwestycje. Udział takich funduszy raczej jednak nie powinien przekraczać 20% wartości portfela inwestycyjnego.

Najbliższe dwa miesiące, czyli grudzień i styczeń, statystycznie są dobre dla inwestujących w fundusze akcyjne. Oczywiście statystyczna prawidłowość nie gwarantuje zysku, jednak wydaje się, że tym razem są też i inne podstawy do oczekiwania pozytywnych scenariuszy. Wskaźniki wyprzedzające koniunktury najważniejszych gospodarek świata zapowiadają kontynuację trwającej poprawy, a nawet ożywienie. Podobnie jest w przypadku Polski. Opublikowany na początku grudnia wskaźnik PMI osiągnął poziom ponad 50 punktów sugerujący ekspansję krajowego przemysłu. Dodatkowo nadspodziewanie dobre dane PKB za miniony kwartał pokazały, że z krajowym popytem konsumpcyjnym chyba nie jest tak źle jak obawiali się tego niektórzy ekonomiści. Te czynniki nie zapowiadają raczej powrotu znacznych spadków na rynku akcji, chociaż oczywiście nie wykluczają technicznej korekty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK