REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W czwartek rano cena srebra skoczyła do 37,84 dolarów za uncję, osiągając najwyższy poziom od 31 lat.
W czwartek rano cena srebra skoczyła do 37,84 dolarów za uncję, osiągając najwyższy poziom od 31 lat.

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego od ponad roku inwestorzy chętnie kupują srebro? W marcu cena tego kruszcu wzrosła o 11 proc. Zdaniem ekspertów srebro, podobnie jak złoto, uważane jest za bezpieczną przystań na „czarną godzinę”. Również ceny złota, które niedawno osiągnęło rekordową wartość 1444,86 dolarów za uncję, idą w górę.

Wzrost sentymentu do metali szlachetnych wynika z kilku czynników, działających niezależnie od siebie w różnych regionach świata. W Stanach Zjednoczonych drastycznie spadła sprzedaż nowych domów. Wzrosły więc obawy co do trwałości ożywienia gospodarczego. Paliwo, jakie dolewa rząd do gospodarki w postaci miliardów dolarów pomocy, szybko się wypala i machina spowalnia. Przybywa pieniędzy, rośnie więc ryzyko inflacji.

REKLAMA

Nowe problemy ma znów strefa euro. Premier Portugalii Jose Socrates podał się do dymisji po odrzuceniu przez parlament planu oszczędnościowego, zakładającego zmniejszenie deficytu budżetowego poprzez redukcję wydatków publicznych i podniesienie podatków. Nikt tego nie lubi, jednak w wyniku braku zdrowego rozsądku parlamentarzystów kraj pozostał na rozdrożu i będzie brnąć ku katastrofie. A to oznacza dla Eurolandu dalsze kłopoty.

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

REKLAMA

W Libii trwa otwarta wojna i jej wynik jest raczej przesądzony. Nawet po ewentualnym obaleniu dyktatora, do pełnej stabilizacji w tym kraju będzie daleko. Trudno spodziewać się, aby miejsce po Kaddafim zajął demokratyczny rząd, bo z kogo taki utworzyć?

Kryzys polityczny pogłębił się też na Bliskim Wschodzie, kiedy palestyńskie pociski rakietowe spadły na terytorium Izraela. Natomiast w innych krajach regionu trwają protesty społeczne, wywołane m.in. rosnącą drożyzną. Kiedy było stać ludzi na żywność, rządy tolerowały to, chociaż były one niedemokratyczne. Jednak dziś wywindowane przez spekulantów ceny żywności rujnują życie ubogich. Nie pozostaje im nic innego, jak wyjść na ulicę i walczyć o egzystencję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

W efekcie niestabilnej sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie znów drożeje ropa naftowa. A to stanowi zagrożenie wzrostu inflacji.

REKLAMA

Daleko jest do opanowania sytuacji w Japonii. W dalszym ciągu odnotowywane są tam silne wstrząsy ziemi, a z niewystudzonych jeszcze reaktorów atomowych wydobywa się promieniotwórcza materia i rozprzestrzenia po całym globie. Perturbacje odczuwa przemysł. Trudno też będzie znaleźć chętnych na zakup japońskiej żywności, a to oznacza straty dla eksportu. Japonia należy do czołówki światowych potęg gospodarczych, stąd jej kondycja będzie miała znaczący wpływ na gospodarkę globalną, szczególnie amerykańską.

Jak widać, nie brakuje dziś czynników zagrożenia stabilności politycznej i finansowej na świecie, ludzie obawiają się więc o swoją przyszłość. W takiej sytuacji wybierają aktywa, które mogą zabezpieczyć siłę tych, które są coś jeszcze warte, pieniędzy. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo dalszych wzrostów cen złota i srebra.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA