| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

W roku 2011 można oczekiwać przyśpieszenia gospodarek rozwiniętych. Na amerykańskim rynku powinien zadziałać mechanizm „samonapędzającej” się gospodarki, głównie dzięki wzrostowi konsumpcji prywatnej, który jest następstwem lepszej sytuacji na rynku pracy.

Globalne uwarunkowania makroekonomiczne, czyli przyspieszający wzrost przy ciągle niskich stopach procentowych, powinny w tym roku sprzyjać inwestycjom w ryzykowne aktywa, w tym w akcje. Chociaż tradycyjnie polski rynek pozostanie pod wpływem sytuacji globalnej, to w tym roku wydaje się, że czynniki lokalne będą równie istotne. Akcjom powinno sprzyjać dalsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego oraz poprawa zysków spółek. Zaproponowane obniżenie składki, przekazywanej do otwartych funduszy emerytalnych, wpłynie znacząco na ich aktywność na rynku. W ubiegłym roku OFE dokonały zakupów akcji na kwotę ponad 13 mld złotych, co było porównywalne z wartością debiutów na giełdzie. Niższa składka, nawet przy założeniu zmiany limitów, oznacza, że kwota ta w bieżącym roku zmniejszy się nawet o połowę. Inne, nieortodoksyjne sposoby walki z deficytem, takie jak podatek bankowy czy tzw. parapodatki, dotykające inne sektory, głównie surowcowy i chemiczny, także zostałyby negatywnie odebrane przez rynek, szczególnie przez inwestorów zza granicy, którzy wobec mniejszej aktywności funduszy emerytalnych mają być główną siłą napędową polskiej giełdy.

Należy oczekiwać wzrostu rynku akcji o kilkanaście procent, w skali porównywalnej bądź nawet nieco mniejszej od wzrostu zysków spółek. Nadal uzasadnione jest pozytywnie nastawienie do sektorów, dających ekspozycję na konsumenta, w tym banków, a także do spółek produkcyjnych, korzystających z wysokiej dźwigni operacyjnej i nierzadko finansowej. Za ryzykowny można uznać sektor budowlany, w którym nie wykluczamy spadku marż, wynikającego głównie ze wzrostu cen materiałów budowlanych.

Ewa Radkowska-Świętoń, członek zarządu ING PTE S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK