| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy wzrosną stopy procentowe?

Czy wzrosną stopy procentowe?

Stopy procentowe banku centralnego w Państwie Środka, które utrzymywały się na niezmienionym poziomie od grudnia 2008 (5,31%), wzrosły w października o 0,25 punktu procentowego. Tym samym uwidacznia się rozbieżność prowadzonej polityki pieniężnej pomiędzy państwami rozwiniętymi a wschodzącymi.

Miniony tydzień dla większości indeksów giełdowych państw rozwiniętych zakończył się na niewielkim plusie. Mocno wzrosły indeksy w Grecji (+3,6%) oraz niemiecki DAX: o +1,7%. S&P500 odnotował wzrost o 0,6% i tym samym brakuje mu już tylko 34,2 punktu (+2,9%) do szczytu z kwietnia tego roku (liczonego według cen zamknięcia). Same wskaźniki wyprzedzające napływające z amerykańskiej gospodarki utwierdzają w przekonaniu, iż w najbliższych miesiącach nie powinniśmy oczekiwać przyspieszenia tempa poprawy koniunktury w USA (niewielka dynamika wzrostu wskaźnika LEI). Jednak na rosnące ceny akcji w Stanach pozytywny wpływ wywiera okres publikacji wyników kwartalnych (III kwartał) oraz perspektywa drugiej tury tzw. quantative easing. Decyzja o dalszym „dodruku” dolara może zapaść już w przyszłym tygodniu na posiedzeniu FOMC.

Polecamy serwis Kursy walut

Wśród indeksów głównych giełd rynków wschodzących panowały mieszane nastroje. Brazylijska Bovespa zniżkowała aż o -3,2%, podczas gdy rosyjski RTS zyskał 1,7%. Był to również kolejny dobry tydzień dla indeksu ISE National 100 w Turcji, który wzrósł o 1,3%. Natomiast w Polsce, Indeks szerokiego rynku WIG pod koniec tygodnia był niżej o -0,2% a WIG 20 o -0,5%. Indeksy akcji warszawskiej giełdy wciąż pozostają w długoterminowym trendzie wzrostowym. Potwierdzany jest on również przez wskaźniki wyprzedzające takie jak CLI publikowany przez OECD oraz PMI publikowany przez Markit. W krótszym terminem wsparcie dla indeksu WIG 20 jest poziom znajdujący się w okolicach 2600 punktów, natomiast opór stanowi szczyt z połowy października.
Ubiegły tydzień dla rodzimej waluty zakończył się ponad 1,5%-wym osłabieniem względem euro i dolara. Na przyszłe zachowania polskiego złotego względem głównych światowych walut, duży wpływ wywierać będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Ewentualny wzrost stóp procentowych będzie czynników pro wzrostowym siły polskiego złotego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK