| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Osoby, które zainwestowały w fundusze hedgingowe, mogły w grudniu całkiem nieźle zarobić. Mimo to bardziej zyskowne okazały się inwestycje na giełdach papierów wartościowych.

Jeżeli wierzyć wstępnemu raportowi firmy Greenwich Alternative Investments, to w grudniu 2010 roku indeks światowego rynku wypadł pomyślnie. Fundusze hedgingowe – Greenwich Global Hedge Fund Index, wzrosły o 3,1 proc., podczas kiedy w listopadzie był to przyrost rzędu 0,1 proc.

W grudniu sytuacja na giełdach uległa znaczącej poprawie, a inwestycje w akcje przyniosły spore zyski. Amerykański indeks S&P500 wzrósł o 6,7 proc., tyle samo zyskał londyński FTSE100, a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index odnotował wzrost o 7,3 proc. Na stracie były inwestycje w obligacje - Barclays Aggregate Bond Index spadł o 1,1 proc.

W 2010 roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł o 10,6 proc. W tym samym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI poszły w górę odpowiednio o: 15,1 proc., 9,0 proc. oraz 9,6 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł w tym okresie o 6,6 proc.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

W grudniu 14 spośród 15 sklasyfikowanych w raporcie strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zyski. Największą, miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 5,2 proc. uzyskały fundusze zarabiające na rynku kontraktów terminowych Futures. Grudzień był okresem prosperity na rynkach surowców - drożała miedź, złoto, srebro, ropa, produkty rolne. Zyskiwały więc długie pozycje w kontraktach terminowych. Na drugim miejscu pod względem zyskowności uplasowała się strategia oportunistyczna Opportunistic. Zarządzający, poszukujący aktywnie okazji inwestycyjnych, wypracowali zysk na poziomie 3,6 proc.  Kolejna, zyskowna strategia z wynikiem +3,3 proc. opiera się na inwestycjach w papiery wartościowe „spółek z problemami” (Distressed Securities). Zysk 2,5 proc. przyniosła strategia wykorzystująca sytuacje nadzwyczajne w firmach (Special Situations). Na piątym miejscu znalazła się strategia, gdzie zarządzający podejmują decyzje w oparciu o przewidywane trendy makroekonomiczne. Dzięki trafnym prognozom wypracowano 2,1 proc. zysku w ciągu ostatniego miesiąca ubiegłego roku.  

Jedyna strategia, która przyniosła w grudniu stratę, polega na zajmowaniu krótkich pozycji na rynku akcji (Short-Biased). Nastawione są one na osiąganie zysków przy spadkach kursów giełdowych, a tych w grudniu nie było dużo, bowiem odnotowano spore wzrosty indeksów akcji. Strategia Short-Biased w 2010 roku przyniosła stratę, wynoszącą 10,6 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK