Polscy inwestorzy mają dostęp do coraz większej liczby funduszy inwestycyjnych. Powstają nie tylko nowe podmioty zarządzane przez firmy krajowe. Rośnie także liczba funduszy zarządzanych przez firmy zagraniczne, które zgodnie z dyrektywą UCITS, na zasadzie „jednolitego paszportu europejskiego” oferują swoje produkty inwestycyjne w naszym kraju. Fundusze te dają możliwość inwestowania praktycznie na całym świecie. Mimo to rodzimi inwestorzy są bardzo przywiązani do krajowych funduszy, i to tych inwestujących głównie w polskie papiery wartościowe. Oczywiście można znaleźć wiele argumentów przemawiających za takim postępowaniem, takich jak dobre perspektywy polskiej gospodarki, brak ryzyka kursowego, czy też większa znajomość lokalnego rynku. Z drugiej jednak strony, nawet najbardziej zróżnicowany portfel inwestycyjny, jeżeli ograniczony jest tylko do rynku lokalnego, nie da niestety pełnych korzyści jakie można odnieść z globalnej dywersyfikacji. Racjonalnie postępujący posiadacze funduszy powinni wzbogacić swoje aktywa o podmioty inwestujące za granicą.
Wychodząc naprzeciw tym, którzy chcieliby rozpocząć śledzenie wyników funduszy zagranicznych, firma Expander – Niezależny Doradca Finansowy, rozpoczęła publikowanie comiesięcznego zestawienia wyników akcyjnych funduszy inwestujących za granicami Polski. W zestawieniu biorą udział wyłącznie akcyjne fundusze otwarte polskich Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz notyfikowane w Polsce zagraniczne fundusze typu open-end (SICAV). Wszystkie prezentowane stopy zwrotu zostały obliczone po przeliczeniu jednostek i indeksów na walutę polską. Szczegółowe zasady sporządzania tych zestawień znajdują się w załączniku.
reklama
reklama
Polecamy: Kalkulator wymiany walut
W grupie funduszy rynków rozwiniętych najlepiej zachowywały się w ubiegłym miesiącu fundusze inwestujące na giełdach europejskich. W lipcu wyrastały przede wszystkim akcje przedsiębiorstw notowanych w Hiszpanii i Grecji, odreagowując wcześniejsze spadki spowodowane eskalacją kryzysu zadłużeniowego. Główny indeks hiszpańskich akcji IBEX 35 wzrósł o 13,3% w skali miesiąca, a średnia giełdy ateńskiej zanotowała zwyżkę w wysokości aż 17,3%. Pozostałe giełdy na starym kontynencie również radziły sobie nie najgorzej notując co najmniej kilkuprocentowe zyski. Przedstawione w tabeli stopy zwrotu zanotowane przez fundusze nie są już jednak tak imponujące, głównie z powodu europejskiej waluty słabnącej w relacji do złotego (przedstawione stopy zwrotu obliczone zostały po przeliczeniu na PLN).